BM’den en yoksul ülkelere 2 milyar dolarlık COVID-19 yardım planı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınına karşı dünyanın en yoksul ülkelerinde salgınla mücadeleyi desteklemek için 2 milyar dolar küresel insani yardım planı başlattı.

Genel Sekreter Guterres COVID-19 salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada, salgının bütün insanlığı tehdit ettiğini, ülkelerin tek başına bireysel mücadelesinin yeterli olmayacağını ve tüm dünyanın virüse karşı ortak bir mücadele vermesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamasında, güçlü sağlık sistemleri olan zengin ülkelerin bile baskı altında olduğunu belirten Guterres, virüsün savaş, doğal afet ve iklim değişikliğinin neden olduğu insani krizlerle mücadele eden ülkelere de ulaştığına dikkat çekti.

Guterres, bu ülkelerdeki temiz su ve sabun sıkıntısı bulunan insanların hastalıklarının kritik duruma gelmesi halinde hastanede yatağa ve suni solunum cihazına erişimlerinin olmayacağını ifade etti.

Guterres açıklamasında bu ülkelere yönlelik bir küresel yardım planı başlattıklarını ve üye ülkelerden buna destek vermelerini bildirirken şunları kaydetti:

”Bugün, dünyanın en yoksul ülkelerinde COVID-19 salgınıyla mücadeleyi desteklemek için 2 milyar dolar küresel insani yardım planı başlatıyoruz.”

Yaklaşık bir aydır kapılarını ziyaretçilere ve büyük toplantılara kapatan BM, 2 haftaya yakın bir süredir de çalışanlarını eve göndererek Genel Merkez binasındaki tüm etkinlere son vermişti. BM’deki bir çok toplantı gibi, BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekrteri ve BM Genel Sözcüsü de toplantılarını evden internet üzerinden sanal ortamda gerçekleştiriyor.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.