32 bini vakanın görüldüğü ABD’de Başkan Trump Ulusal Muhafızları devreye soktu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip coronavirüs (COVID-19) salgının hızla yayıldığı Kaliforniya, New York ve Washington eyaletlerinde salgınla mücadeleye katılarak, yarı zamanlı yardım ve güvenliğin sağlanmasında görev yapmak üzere Ulusal Muhafızların harekete geçirildiğini bildirdi.

Kaliforniya, Illinois ve New York’un ardından Oregon eyaletinde de halka valilik emriyle, zarüri ihtiyaçlarını alma dışında sokağa çıkmamaları ve evde kalmaları emri verilden ABD’de salgın hızlı şekilde yayılmaya devam ediyor.

Başkan Trump, Beyaz Saray’daki günlük coronavirüsü bilgilendirme toplantısında, salgınının en yoğun görüldüğü Kaliforniya, New York ve Washington eyaletlerinde toplumsal olay ve doğal afet durumlarında afetten etkilenen bölgede yarı zamanlı arama kurtarma başta olmak üzere yardım ve güvenliğin sağlanmasında görev yapan Ulusal Muhafızların salgınla mücadeleye katılmaları için devreye sokulduğunu açıkladı.

Trump açıklamasında, “Bu eyaletlerin virüsle mücadelesine yardımcı olmak için bu bölgelerde ulusal muhafızları faaliyete geçirdik” ifadesini kullanırken, bu eyaletlerdeki hasta yatak kapasitesinin artırılacağını bildirdi.

Belediye Başkanı Blasio: Mayıs nisandan da kötü olabilir

ABD’de COVID 19 salgınından en fazla etkilenen New York kenti Belediye Başkanı Bill de Blasio, salgınla ilgili açıklamasında, “Gerçeği söylemek gerekirse daha yeni başlıyoruz. En kötüsü henüz gelmedi. Salgın, nisanda marttan daha kötü olacak. Mayısta nisandan da kötü olabilir” ifadelerini kullandı.

New York dünyadaki vakaların yüzde 5’ine sahip durumda geldi

New York Valisi Andrew Cuomo da eyaletteki COVID-19 vaka sayısının 15 bin 168’e, ölü sayısının da 114’e çıktığını açıkladı. Böylelikle, New York Eyaleti şu anda dünyadaki vakaların yaklaşık yüzde 5’ine sahip duruma geldi.

Vali Cuomo’dan hastanelere kapasitelerini artırma çağrısı

Vakaların büyük bir çoğunluğunun New York kentinde olduğunu belirten Coumo, hastanelere kapasitelerini artırma çağrısında bulundu.

Vali hastanelerle ilgili değerlendirmeinde “Eyalet genelinde 53 bin yatak kapasitemiz var. Ancak bizim 110 bin yatağa ihtiyacımız olacak.” diyen Cuomo, Federal hükümeti tıbbi kaynakları millileştirmeye çağırdı.

Cuomo sokağa çıkanları uyardı: “Bu sadece hata değil. Bu duyarsızlık. Bu küstahlık.”

Sokağa çıkılmaması konusundaki uyarısını tekrarlayan Cuomo şunları kaydetti, “Bu sadece hata değil. Bu duyarsızlık. Bu küstahlık. Bu kendi kendimize zarar veren bir davranış. Bu başkalarına saygısızlık. Bu işin şakası yok ve ben şaka yapmıyorum.”

Fuar ve kongre merkezi Javits Center’ı hastane yapma girişimi

Vali Cuomo basın toplantısında ayrıc New York’taki fuar ve kongre merkezi Javits Center’ın 1000 yataklı bir hastane haline getirilebileceğini bildirdi. Cuomo bu konuda hastane yapmak için düşünülen mekanların ise New York Eyalet Üniversitesinin (SUNY) Stony Brook ve Westbury’deki kampüsleri ile Westchester Kongre Merkezi olabileceğini kaydetti.

Araçların trafiğe çıkmaması çağrısı

Vali Cuomo ayrıca acil yardım araçlarının çalışmasını engellediği gerekçesiyle New York kentinin sokaklarında araçların trafiğe çıkmamasını istedi.

Salgın Kongre’nin diğer kanadı Senato’ya da uğradı

Daha önce ABD Kongresi’nde Temsilciler Meclisi’nde Kongre üyeleri Mario Diaz-Balart ve Ben McAdams’da çıkan coronavirüsü, Kongre’nin diğer kanadı Senato’da da Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü Rand Paul’da görüldü. Böylelikle Senatör Paul, COVID-19 testi pozitif çıkan ilk senatör oldu.

Yeni tip coronavirüsü salgının Senatör Paul’da görülmesiyle, aralarında kendi partisinden olmasına rağmen Başkan Trump’ın azil davasında Başkan’ın azledilmesinden yana oy veren Utah Senatörü Mitt Romney’in de olduğu 5 senatör kendini karantinaya aldı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.