New York’ta zaruri olmayan tüm iş yerlerine geçici kapatma emri

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yeni tip koronavirüs COVID-19 salgının hızla yayıldığı New York eyaletinde, Vali Andrew Cuomo, salgının yayılmasını önlemek amacıyla, inşaat, temel sağlık hizmetleri, marketler gibi zaruri iş yerleri hariç tüm iş yerlerine kapatılması emri verdi ve halkın zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmalarını yasakladığını bildirdi.

Cuomo düzenlediği günlük basın toplantısında, açık kalması zorunlu olmayan iş yerlerinin kapatılmasına karar verdiğini duyurdu. Bu konudaki Valilik kararnamesine göre 22 Mart Pazar gününden saat 20:00’den geçerli olmak üzere kapatılması öngörülüyor.

Toplantıda halka zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmalarını ve eyalet genelindeki tüm toplantıların yasaklandığını duyuran, Vali Cuomo, daha önce New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun da yaptığı emekli sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Ev sahiplerinin 90 gün boyunca kirasını ödeyemeyenleri evlerinden çıkarmaması talimatı veren Cuomo, bugünkü toplantıda da suni solunum cihazlarının hayati önemine değinirken, hastanelerde kritik olmayan ameliyatların askıya alınacağını ifade etti.

Cuomo ayrıca toplantıda yatırım bankası Goldman Sachs’in New York halkına 100 bin maske bağışladığının bilgisini verdi.

Hangi sektöre izin var:

1. Temel Sağlık hizmetleri

2. Temel Altyapı: Enerji üretimi, yakıt tedariki, telekomünikasyon ve veri merkezleri, havaalanları/havayolları, otobüs, demiryolu, oteller ve konaklama yeleri.

3. Temel Üretim: Gıda, kimyasallar, tıbbi ekipman, ilaç, sıhhi ürünler, telekomünikasyon, tarım/çiftlikleri.

4. Perakende: Tüm iyecek ve içecek mağazaları dahil marketler, eczaneler, marketler, benzin istasyonları, restoranlar (sadece paket servisi), donanım ve yapı malzemesi mağazaları.

5. Temel Hizmetler: Çöp ve geri dönüşüm, posta ve nakliye hizmetleri, çamaşırhaneler, çocuk bakım hizmetleri, depo, dağıtım, cezaevleri, havyan barınakları.

6. Medya

7. Finansal Kurumlar: Bankalar, sigorta, muhasebe, finansal piyasa hizmetleri.

8. Ekonomik Dezavantajlı Popülasyonlara Temel İhtiyaçlar Sağlayanlar: Evsizler barınakları, yemek bankaları, cemaat bakım tesisleri.

9. İnşaat: Elektrikçi, tesisatçılar, temel altyapı veya acil onarım ve güvenlik amaçlı firmaları.

9. İnşaat

10. Savunma

11. Konutların veya Diğer Temel İşletmelerin Güvenlik, Sanitasyon ve Temel Faaliyetlerini Sürdürmek için Gerekli Temel Hizmetler

12. Lojistik ve Teknoloji Desteği, Çocuk Bakımı ve Hizmetleri Dahil olmak üzere Temel Hizmet veya Ürünleri Sağlayan Tedarikçiler

New York’ta saatte bir kişi koronavirüsünden yaşamını yitiriyor

7 bini geçen vaka sayısıyla ABD’deki vakaların yaklaşık yüzde 50’sinin bulunduğu New York’ta saatte bir kişinin koronavirüsünden dolayı yaşamını yitirdiği bildirildi.

ABD’deki vaka sayısı 14 bin 500’e varırken, bu virüsten dolayı 205 kişi hayatını kaybetti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.