Türkiye’de koronavirüsü vakası 5’e çıktı

ISTANBUL- Türkiye’deki koronavirüsü çıkan kişinin yakının da koronavirüsü taşıdığının ortaya çıkmasınınn ardından 3 kişide daha virüsüne raslanırken, Türkiye’deki vaka sayısı 5 çıktı.

Daha önce Türkiye’de ilk kez görülen koronavirüs hastasını açıklayan ancak hastanın kimliğini de paylaşmayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam (12 Mart) sonuçlanan testin üzücü bir öngörüyü doğruladığını vurgulayarak, bir koronavirüs hastasının daha olduğunu bildirdi. Koca, 2. hastanın, ilk vakanın yakın çevresinde olan biri olduğunu söyledi.

Koca virüsle ilgili açıklamasında, salgının olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek adına gerekli tedbirlere başvurduklarını ve bu sorunun üstesinden geleceklerini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs hastalarına destek tedavisi uygulandığını belirterek, direkt bir şekilde yüzde yüz etkili olmasa da etki gösterdiklerini ve virüsü zayıflattıklarını belirtti.

Profesör Kara, Koronavirüs hastalarına uygulanan tedavi yöntemine ilişkin de şunları söyledi:

“Birinci olarak genel anlamda ‘destek tedavisi’ dediğimiz oksijen desteği, sıvı desteği ya da kalp ve akciğerlere makine desteği veriyoruz. Bunlar destek tedaviler. Virüsü ortadan kaldırmaya yönelikte direkt tedaviler üzerinde çalışılıyor. Fakat bugün için virüsü yakalayan, virüsü öldüren ya da durduran tedavi kesin olarak gösterilmiş değil. Ama bazı HIV ilaçlarının ve bazı sıtma ilaçlarının bir miktar etkili olduğunu biliyoruz. Direkt bir şekilde yüzde yüz etkili olmasa da etki gösterdiklerini ve virüsü zayıflattıklarını biliyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bizim `Virüsü biraz öteleyelim, virüsü Türkiye´ye ne kadar geç sokarsak o kadar avantajdır´ dediğimiz nokta burasıydı. Biz böyle ilaçların olduğunu Çin´in deneyip deneyip birkaç ilacı ön plana çıkartmasıyla gördük ve böylece bu ilaçların böyle olduğunu görür görmez Bilim Kurulu olarak bakanlığa öneride bulunmuştuk. Bu ilaçlar satın alındı ve Türkiye´de hazır bulunuyor.

Okullar tatil

İlk, orta ve liselerde ara tatil süreleri öne çekildi. 16 Mart itibarıyla okullar tatil edilecek. Okullar 30 Mart’a kadar tatil olacak. Üniversitelere de 16 Mart’tan itibaren 3 hafta süreyle ara verilecek.

Spor müsabakaları seyircisiz oynanacak

Corona virüs için özellikle kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiği vurgulanıyor. Günlerdir tartışılan spor müsabakalarının seyircisiz oynanması konusu da netlik kazandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla yapılan koronavirüs toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, spor müsabakalarının nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı verildi.

Kamu görevlilerine yurt dışı yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan genelge ile, kamu görevlilerinin yurt dışına çıkış izinleri durduruldu. Çok acil durumlarda ise valiliklerden izin alınılması gerekiyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.