BM’de de koronavirüsü vakaları ortaya çıktı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Filipinler’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliğinden ismi açıklanmayan bir kadın diplomatın, yapılan koronavirüsü test sonucunun “pozitif” çıktığı bildirildi. New York’taki BM Uluslararası Okulu’ndan (UNIS) bir öğretmenin de virüse yakalandığı açıklandı.

Diplomatın virüse yakalandığının ortaya çıkmasının ardından, Manhattan’daki 5. Cadde’de bulunan Filipinler misyonundaki 12 diplomat kendini karantinaya aldı.

Filipinler misyonu, BM Sağlık Hizmetleri ve diğer ülkelerin BM Daimi Temsilciliklerine bir yazı göndererek olay hakkında bilgi verdi.

Filipinler’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kira Azucena imzalı bilgi notunda, “Bugün itibariyle Filipin Misyonu kapatılıyor. Tüm personele kendilerini bireysel karantinada tutmaları ve tıbbi yardım almaları talimatı verildi. Hepimize virüs bulaştığını varsayıyoruz” ifadelerine yer verildi.

BM Genel Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bugünün erken saatlerinde, Filipinler Daimi Misyonu BM Sağlık Hizmetleri’ne delegelerinden birinin Covid-19 virüsü testinin pozitif çıktığını bildirdi. Delege, BM Genel Merkezi’nde en son 9 Mart’ta yaklaşık 30 dakika kaldı ve sadece bugüne kadar temizlik döngüsünden üç kez geçen bir toplantı salonuna gitti. Delege\ BM personeli ile temasa geçmedi ancak başka bir misyondan iki delege ile görüştü. BM Sağlık hizmetleri onlara ulaşıyor. Ulaştıkça bu konuda daha fazla bilgi verilecektir.”

BM okulunda bir öğretmende de koronavirüsü çıktı

New York’taki BM Uluslararası Okulu (UNIS) da ebeveynlere gönderdiği mektupta bir öğretmende koronavirüsüne rastlandığını duyurdu. BM Sağlık Hizmetleri de UNIS’te çocuğu olan tüm BM çalışanlarına gönderdiği yazıda 13 Mart Cuma gününden itibaren evden çalışmalarını istedi.

BM ziyaretçilere kapatıldı

Bu arada, 12 Mart’tan itibaren ziyaretçilere kapatılan BM’deki tüm yan etkinlikler iptal edilirken, kafelerdeki self servis büfeleri kaldırılarak, kafe çalışanlarının müşterilere büfe masalarından hizmet vermeye başladığını görülüyor.

BM’de 16 Mart’tan itibaren de bir kafe hariç tüm kafelerin tedbir amaçlı kapatılacağı belirtildi.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.