Published On: Wed, Mar 11th, 2020

Babacan yeni partisi DEVA’yı “Derdinize devayız” mesajıyla tanıttı

Share This
Tags

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Türkiye’nin eski Başbakan Yardımcısı, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan oluşturduğu 90 kişilik ekiple kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) “Korku siyaseti hepimizi yordu. Derdinize hızlı çözüm arıyorsanız, biz devayız” mesajıyla parti programını açıkladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) istifa ettikten sonra dokuz aya yakın sürdürdüğü partileşme çalışmalarını tamamlayarak başvuru dilekçesini pazartesi günü İçişleri Bakanlığı’na sunan DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan partisinin tanıtım toplantısını bugün yaptı.

Genel Başkan Babacan parti programını açıkladığı tanıtım toplantısında, demokrasi, kuvvetler ayrılığı ve parlamenter sistem vurgusu yaparak, “Korku siyaseti hepimizi yordu. Bu ülkenin insanı son birkaç yıldır, çok üzüldü. Artık geldik buradayız. Bu üzüntülerin daha da büyümesine izin vermeyeceğiz, zaman Türkiye için sorumluluk alma zamanı” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi için “Herkesi kucaklayan” ve “tek adam yönetimi benimsemeyen parti” ifadesini kullanan Babacan, “Korku siyaseti hepimizi yordu. Derdinize hızlı çözüm arıyorsanız, biz devayız” ifadelerini kullandı.

Programda özellikle kuvvetler ayrılığı, parlamenter sistem vurgusu ve Kürt sorununa çözüm önerileri dikkat çekti.

Partinin 90 kişilik Kurucular Kurulu’nda, Babacan’ın kurucular listesinde, “siyasetçiler”, “teknokrat/bürokratlar”, “genç/akademisyenler” ve “iş dünyası”ndan oluşan dört ana grubun olduğu dikkat çekti.

Aralarında, Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı eğitim kurumlarını açan iş insanı Zeynep Dereli, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kurucularından Sanem Oktar ve eski Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf gibi isimlerinin olduğu 27 kadın partinin Kurucular Kurulu listesinde yer aldı.

Kuruldaki Mustafa Yeneroğlu, Sadullah Ergin, Selma Aliye Kavaf gibi isimlerin AK Parti’nin daha ılımlı kanadına mensup isimlerden oluştuğu dikkat çekerken, kurulda Babacan’ın bakanlığı sırasında eski Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir ve eski Hazine Müsteşar yardımcısı Cavit Dağdaş gibi teknokrat isimlere de yer verildi.

Aralarında duayen siyasetçiler ve eski bakanların da yer aldığı DEVA Partisi Kurucular Kurulun 16 üyesi de siyaset dünyasında pek tanınmadığı isimlerden oluştu.

Kurucular listesinde Güvenlik uzmanı Metin Gürcan ile emekli Korgeneral Mehmet Şanver gibi isimlerin de yer alması, partinin devletçi, Atatürkçü ve güvenlik odaklı hassasiyetleri öne çıkardığı görüldü.

“Herkesi kucaklayan” ve “tek adam yönetimi benimsemeyen” parti imajı

Kurucular kurulunun bir diğer öne çıkan görüntüsü ise, lider partisi olmaktan ziyade, ana omurgada Ali Babacan’ın bulunduğu parti idaresinin kolektif şekilde yürütüleceği bir tablo çizildi. Bilindiği üzere Babacan daha önce AK Parti hükümetine yönelik “tek adam yönetimi” eleştirilerine bulunurken, bu yöntemi benimsemeyeceklerini ve gücün uzlaşmayla ortaklaşa alınacağını belirtmişti.

Parti programında öne çıkan konu başlıklarından bazıları şöyle sıralandı:

“Eğitime öncelik alan olarak görülmesi, hak temelli hizmet modelinin benimsenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kayırmacılığın ortadan kaldırılması, siyasetin finansmanının şeffaf ve temiz hale getirilmesi, sanayiye dayalı ekonomiye geçilmesi, basın özgürlüğüne yönelik engellerin kaldırılması, korku siyasetine son verilmesi, yüzde bir engelli kotası getirilmesi, genel başkanlık görevinin en fazla 10 yılla sınırlandırılması, dini kutsalların siyasete malzeme edilmemesi, ihale kanunun yenilenmesi, kurumların bağımsızlığının güçlendirilmesi, enflasyonun tek haneye indirilmesi, göçmenlere gönüllü dönüş koşullarının oluşturulması ve FETÖ’ye taviz verilmemesi.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>