Putin-Erdoğan Moskova’da anlaştı: 6 Mart’tan itibaren İdlib’te “ateşkes” sağlanacak

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İdlib Moskova’da yaptıkları ortak basın toplantısında, İdlib’de 6 Mart’tan itibaren tüm askeri faaliyetlerin durdurularak “ateşkes”in sağlanması konusunda anlaştıklarını bildirdiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Putin’in başkanlığında heyetler arasında yürütülen görüşme ve baş başa yapılan temaslar 5 saat 40 dakika sürdü.

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetlerin 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulması kararlaştırıldı.

Üç maddelik anlaşma ile M4 karayolunda güvenli hat oluşturulacak göçmenlerin dönüşü sağlanacak ve Türkiye ile Rusya güvenli bölge için ortak devriye yapacak.

İdlib Ateşkesi Mutabakatı’nın maddeleri şu şekilde sıralandı:

“İdlib temas hattı boyunca tüm faaliyetler 00.01’den itibaren durdurulacak, M-4 Karayolunun Kuzeyi ve Güneyinde güvenli bölge oluşturulacak ve Türk-Rus devriyeleri, 15 Mart 2020’de M4 karayolunda başlayacak”

Puti-Erdoğan, Moskova’daki kritik zirvenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, 6 saate yakın süren zirvede yürütülen ortak çalışmanın sonunda İdlib’te ateşkesin sağlanması konusunda ortak bir metin konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdiler.

Rus lider Putin basın toplantısındaki konuşmasında şunları kaydetti:

“İdlib’deki gergin durumu ele aldık. Yılbaşından itibaren orada faaliyet gösteren terör unsurları aktivitelerini arttırmışlardır. Hem Suriye’yi hem de yerleşim yerlerini ateş altında tutmaktadırlar. 1 Mart’ta bir saldırı girişimi daha yaşandı. Yılbaşından itibaren saldırı sayısı 15 olarak kaydedildi ve her seferinde biz Türk meslektaşlarımıza bilgi vermekten kaçınmadık. Fiilen militanlar çatışmayı tetiklediler. Türk askerleri arasında da kayıplar var ve bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziyelerimizi ilettik.”

Putin “Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamasında, “Samimi diyalogla müzakere ettik” diyerek, “Türk – Rus münasebetlerinin derin, tarihi kökleri vardır” ifadesini kullandı.

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

“Bugün Suriye’deki durumu ve İdlib’deki son gelişmeleri ele aldık. Putin’in de söylediği gibi 6 saat süren çalışmalar yaptık. Samimi diyalog kapsamında benzer ve farklı görüşte olduğumuz tüm konuları müzakere ettik. Türk-Rus ilişkilerinin kökleri vardır, iki halkın karşılıklı etkileşiminin tarihidir bu.”

Konuşmasında “Rejimin geçen Mayıs ayında yoğunlaşan ve sivilleri hedef alan saldırıları süreci bozmuştur. Bunların sorumlusu rejimdir.” ifadeleriyle Suriye’deki şiddetten Suriye’deki Beşar Esad rejimini sorumlu tutan Erdoğan, “Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist ilan edilip, havadan ve karadan bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Rejimin zulmünden kaçan ve sayıları 1,5 milyonu bulan bölge halkı bizim sınırlarımıza yığılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye bu tehditler karşısında eli kolu bağlı kalacak değildir. Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etme değil, ateşkesi kontrol etmeyle de hükümlüdür. Bir süre önce istikrarı sağlamak üzere, İdlib’e asker gönderdik. Ateşkese riayet etmeyen rejime ve diğer tehditlere karşı askerlerimizi bölgeye gönderdik. Rejimin doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırganlığı nedeniyle İdlib’de yeni bir statükonun oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bugün burada meseleyi enine boyuna konuştuk, değerlendirdik.”

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise açıklamasında, “İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacak” bilgisini verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.