Published On: Wed, Mar 4th, 2020

ABD’li büyükelçiler Craft ve Jeffrey, Cumhurbaşkanlığında Türk heyetiyle İdlib’i görüştü

ANKARA – Suriye krizi, mülteci sorunu ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Cumhurbaşkanlığında Türk heyetiyle İdlib’i görüştü.

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun Türkiye’yi temsil ettiği ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Craft, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield’in ABD adına katıldığı görüşmede ağırlık olarak İdlib ele alındı.

Toplantıda, Suriye’deki Esad rejiminin Rusya destekli hava saldırılarıyla büyük bir dramın yaşandığı İdlib’deki krizin çözümüne ilişkin işbirliği seçeneklerinin değerlendirildiği öğrenildi. 

NATO ittifak dayanışmasının önemine vurgu yapıldığı belirtilen toplantıyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda başta ABD olmak üzere üye ülkelerin somut desteklerinin hayata geçirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Rejimin Türk askerini ve sivilleri hedef almasının ardından meşru müdafaa hakkı çerçevesinde TSK’nın yürüttüğü Bahar Kalkanı Harekâtı konusunda ABD’li muhataplar bilgilendirilmiştir. Yürütülen operasyon ile Suriye’de barışçıl ve siyasi çözümün amaçlandığı hatırlatılmıştır. İdlib mutabakatı çerçevesinde askerlerimizin ve sivillerin korunması hususunda Türkiye’nin kararlılığının devam edeceği vurgulanmıştır.”

 “BM şemsiyesinde 2254 sayılı karar doğrultusunda Suriye’de sürdürülebilir bir ateşkes ve siyasi çözüm sağlanabilmesi için Anayasa Komitesi çalışmalarının hızlandırılması, özgür ve adil seçim ortamının oluşturulması yönünde uluslararası desteğin arttırılması gerektiği ifade edilmiştir. İdlib’deki rejim saldırılarının yol açtığı insani krizi önlemek için ivedilikle saldırıların durdurulması ve ateşkesin ilan edilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir. İdlib mutabakatının korunması ve yaşanan trajedinin önüne geçilmesi için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması ve bir an önce somut adımların atılmasının gerektiği belirtilmiştir.”

Craft: “Esad rejimi artık varlığını sürdüremez”

Büyükelçi Craft ve Jeffrey’nin Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Gümrük Sahası’nda ve Hatay’daki Suriyeli göçmenlerin bulunduğu Boynuyoğun geçiçi barınma merkezinde incelemelerde bulunduğu ziyarette ABD’li büyükelçilere, New York’tan gelen Büyükelçi Sinirlioğlu da eşlik etti.

Ziyaret sırasında çıklamada bulunan Büyükelçi Craft “Burada gördüklerimiz 108 milyon doların çok ötesinde. BM’de söyleyeceğiz, artık yeter. Esad rejiminin çok uzun süredir devam eden saldırıları var. Esad rejimi artık varlığını sürdüremez.” dedi.

Açıklamsında Temmuz ayı öncesinde bu geçişlerin sağlanması ve sınırların açık tutulmasıyla insani yardımı sağlanması gerektiğini belirten Craft şunları kaydetti:

“Rus yönetimine bir ateşkes üzerinde anlaşmalarını söyledik. Güvenlik Konseyi’ne döndüğüm zaman sınırların açık tutulması gerektiğinin altını çizeceğim. Diyaloğa başlanması gerekiyor. Temmuz ayı öncesinde bu geçişler sağlanmalı ve insani yardımı da sınırların açık tutulmasıyla sağlanması gerekiyor. Önemli olan bu iki sınır kapısından geçişlerin sürdürülebilmesi. Mevcut sınır kapılarını açık tutulması konusunda çalışmalarımız devam ediyor”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>