Published On: Thu, Feb 20th, 2020

Almanya’da ırkçılık ölüm saçtı: 5’i Türk 11 masum hayatını kaybetti

Share This
Tags

BERLİN (TURKISH JOURNAL) – Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı ve Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau kasabasında, iki ayrı kafe silahla tarandı. Olayda 11 kişi hayatını kaybetti.

Güney Hessen Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau kasabasında yerel saatle 22.00’da, Heumarkt ve Kurt Schumacher caddeleri üzerindeki iki ayrı kafede silahlı saldırı gerçekleşti.

Olay yerine otomobille gelen saldırgan ilk saldırıyı Hanau merkezindeki kafeye gerçekleştirdi ve ardından Kesselstadt semtinde başka bir kafeyi taradı. İki saldırıda toplam 11 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Ölenlerin 5’i Türk

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, terör saldırısında 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini söyledi.

Eyaleti İçişileri Bakanı Beuth: Saldırgan yabancı düşmanı

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth olayla ilgili yaptığı açıklamada, saldırganın Hanau kentinde yaşayan bir Alman olduğunu ve katliamı yabancı düşmanlığı motivasyonuyla gerçekleştirdiğini belirterek, saldırıyı sert bir şekilde kınadı.

Merkel programını iptal etti

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Angela Merkel’in, Halle kentindeki programını, Hanau’daki saldırı nedeniyle iptal ettiğini belirtti.

Olayla ilgili ilk açıklama yaparak saldırıyı kınayan Almanya Başbakanı Merkel, “Irkçılık bir zehirdir, nefret de zehirdir. Bu zehir toplumumuzda vardır. Bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek.” ifadelerini kullandı.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Merkel’in, olaya ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayacağını bildirdi.

Alman medyasına göre saldırgan aşırı sağcı

Alman Bild gazetesi, saldırganın aşırı sağcı Tobias R. olduğunu yazdı.
Alman Tobias R’nin saldırıyı aşırı sağcı motifle gerçekleştirdiğini belirten gazete, saldırganın avcılık belgesi sahibi olduğunu ve ardında bir mektup ile video bıraktığını yazdı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>