ABD’li Kongre üyelerinden Pompeo’ya İdlib mektubu

WASHINGTON – ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel ve Komite üyesi Michael McCaul, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek, İdlib’deki saldırıları dolayısıyla Esad rejimi ile Rusya’ya yönelik yaptırım uygulanmasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine ait internet sitesinde, Kongre üyelerinin Pompeo’ya gönderdiği mektuba ilişkin açıklamada, Rusya, Esad rejimi, İran ve Hizbullah tarafından İdlib’de düzenlenen saldırılarda nisan ayından bu yana 1730 sivilin öldürüldüğü vurgulandı.

Komite başkanı Eliot Engel ve komite üyesi Michael McCaul imzalı mektupta, Rusya ve rejime diplomatik baskı ve ekonomik yaptırım uygulanması istendi.

Kongre üyelerinin mektubunda şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya’nın uluslararası normlara aykırı bir şekilde defalarca hastaneleri bombaladığı ve yıllarca Suriye’deki sağlık çalışanlarına saldırdığı raporlandı. Bu sebeple sizden uluslararası forumlarda bu aşağılık eylemleri dile getirmenizi ve işlediği savaş suçları konusunda Rusya’nın sorumlu tutulmasına öncelik verilmesini istiyoruz.”

Kongre üyelerinin mektubunda, Esad rejiminin Suriye’de masum insanları katletmeye ve sivil altyapıyı tahrip etmeye devam ettiği ancak bazı şirketlerin rejim kontrolü altındaki bölgelerde yeniden yapılanma ihalelerine girmeye çalıştığı ifade edildi.

Pompeo’ya hitaben yazılan mektupta, “Esad ve adamlarını yeniden yapılanma için verilen para ve sözleşmelerle ödüllendirmemeye dikkat edilmelidir.” ifadesiyle birlikte, Türkiye’ye İdlib’deki Rusya ve Esad saldırılarını sona erdirme çabası için teşekkür edildi.

Mektupta ayrıca, insani krizin çözümü konusunda daha fazlasının yapılması çağrısında bulunuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.