Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump telefonda görüştü

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre iki liderin telefon görüşmesinde, bölgesel ve ikili konuları ele aldılar.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump, Suriye rejiminin son saldırısının kabul edilemez olduğunu dile getirerek, bu konudaki görüşlerini paylaştılar.

Türkiye’nin deniz komşusu Libya’daki barış ve istikrarın yeniden inşaasının önemine de değinilen toplantıda, İldib’te yaşanan insani felaket de ele alındı.

İki lider telefon görüşmesinde, ABD-Türkiye arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması konusunda da görüş birliğine vardılar.

Görüşmede İdlib öne çıktı

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklamasında Başkan Trump’ın Erdoğan’a Türkiye’nin Suriye’de insani felaketi önleme konusundaki çabalarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

Sözcü Yardımcısı Deere açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Başkan Trump, Suriye’nin İdlib ilindeki şiddete ilişkin endişelerini dile getirdi ve Erdoğan’a Türkiye’nin insani bir felaketi önlemek için gösterdiği çabalardan ötürü teşekkür etti.”

Açıklamada Trump’ın görüşmede Suriye’deki iç savaşın siyasi bir çözüme kavuşturulması için isteğini dile getirdiği belirtildi.

Libya ile ilgili olarak da “Trump ayrıca, Libya’da dış güçlerin müdahalesinin durumu daha da kötüye götüreceğini bir kez daha tekrarladı” ifadesi kullanıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.