Türk tasarımcılar New York Moda Haftası’nda koleksiyonlarını tanıttı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Türk modacıları Aslı Filinta, Deniz ve Begüm Berdan (DBBERDAN), Simay Bülbül ve Hakan Akkaya, koleksiyonlarını “Turkish Designers” (Türk Tasarımcıları) adıyla New York Moda Haftası’nın (NYFW) ana podyumlarının bulunduğu “Spring Stüdyoları”nda (Spring Studios) modaseverlere sundular. Türkiye’nin modacı ikizleri Raisa Vanessa da moda haftası çerçevesinde Spring Stüdyolarının büyük salonunda düzenledikleri defileyle büyük ilgi topladılar.

NYFW’nin 2020 Sonbahar-Kış sezonu çerçevesinde, Türkiye Tanıtım Grubu ve Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen defideki kreasyonlarında, Türk tasarımcılar yüzde 100 Türk kumaşlarıyla tasarladıkları elbiselere yer verdiler.

TİM Başkanı ve Türkiye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gülle, defileyle ilgili açıklamasında, “Türk tasarımlarının yüzde 100 Türk kumaşıyla dünya podyumlarında göğüslerini kabarttığını belirterek, genç modacılar ve Türk tekstili için bu tür etkinliklere katılımının önemli bir motivasyon kaynağı olduğu” ifadelerini kullandı.

DB Berdan koleksiyon tanıtımında ünlü Amerikalı şarkıcı Lil Mama podyumda çıkarken Akkaya’nın koleksiyon tanıtımında da Deva East podyumada yer aldı.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş ve eşi Filiz Aktaş’ın da izlediği defilede ön sırada oturanlar arasında Amerikalı ünlü şarkıcı Cyn Santana ve ünlü Top Model Afiya Bennett gibi isimler de yer aldı.

Türk Tasarımcılar Spring Stüdyolarında

Spring Stüdyolarındaki defilede yeni koleksiyonunu tanıtan Aslı Filinta, sezon belirtmeyen koleksiyonu “Bashı-bazouk”ta, 18. yüzyılda özellikle Avrupa’da doruk noktasına çıkan Türk gibi giyinmenin moda haline geldiği döneme gönderme yaptı. Filinta, Türk sanat ve kültüründen esinlenme eğilimi olarak bilinen Turquerie (Türköri) akımını öne çıkardığı defilesinde, Elbise-i Osmaniye’yi tekrar ele alarak modernize edilmiş kıyafetler sundu.

Defilede yer alan Türk modacılar Deniz ve Begüm Berdan (DBBERDAN) ise iklim değişikliğinin endişe verici acil durumuna vurgu yaparken, çevreye ve doğaya karşı sorumluluğunu öne çıkardı. DB Berdan, çevreye duyarlı kumaş ve aksesuarları “teknolojik giyim”le sundu.

Hakan Akkaya da katıldığı Türk Tasarımcılar grup defilesinde, “Turkish Luxury” başlığı altında koleksiyonu tanıttı. Akkaya’nın defilesinde lüks rugan kumaşları, ışıltılılı parlak tasarımları ve kürk detaylar öne çıktı.

Akkaya defilesinin finalinde salondaki izleyicileri, üzerine giydiği ay yıldızlı tişört ile selamlarken, defeliyi izleyenlerden büyük alkış topladı.

Tasarımlarımlarına kadınlardan aldığı ilhamı yansıtan Türk modacı Simay Bülbül ise New York Moda Haftası’nda tanıttığı en son koleksiyonunda “Türk hatunları”nı ele aldı.

Bülbül, Hatun koleksiyonunda, yıllardır deri ve kumaşı birleştirdiği “avangard çizgisi”ni “couture detaylar”la buluşturarak, farklı bir yaklaşımla öne çıktı. Bülbül’ün, deriyi el işlemesi şeklinde yorumlayıp, parlak ve göze çarpan detaylar kullandığı görüldü.

New York Moda Haftasında Raisa Vanessa’nın defilesine büyük ilgi

Raisa Vanessa, New York Moda Haftası’nda NY Spring Studios’larında sunduğu 2020/21 Sonbahar Kış koleksiyonuyla, Türkiye’den katılan tasarımcılar arasında bu yılın en fazla ilgi çeken defilesine imza attı.

Raisa Vanessa, New York Moda Haftası’nda düzenledikleri ikinci defilesinde, 80 parçadan oluşan 2020/21 Sonbahar Kış koleksiyonunu tanıttı.

Raisa Vanessa’nın tanıttığı pembe, çivit mavisi renklerin kullanarak, palmiye ve leopar figürleri özel çizim desenlerine yer verdiği son koleksiyonda, Fas’tan etkilendiği ve Marakeş’in egzotik yapısı, otantik mimarisi ve renk harmonisini öne çıkaran tasarımlar yer aldı.

Bu sezonki tasarımlarını, ipek kadife, saten ve parlak dokulu kumaşlar, altın bakır gibi renklerdeki işleme ve aksesuarlar ile sunan Raisa Vanessa hazırladıkları koleksiyon hakkında görüşlerini bildiren modacı kardeşler şu ifadeleri kullandılar:

“Doğasının renkleri, yerel mimarisinin dokusu, kaotik dar sokakları ve çok daha fazlası. Tüm bunlar bir koleksiyona ilham olmaya fazlasıyla yetse de biz Sonbahar Kış 20/21 koleksiyonumuzda aslında tüm bu saydıklarımızı yaşamının içine güzelce adapte eden gerçek bir kadını hayal ettik. Bu özel kadın o renkleri ruhunda taşıyor, saç telinden parmak ucuna kadar özenle seçilmiş bir gustoyu üzerine giyiyor. Kadifelerin, ipeklerin üzerine işlenmiş şehrin akılda kalan motifleri o kadın için boynuna taktığı bir mücevher. Fas’ı avucunun içi gibi bilen bu kadın Kasablanka’nın meşhur Rick’s barında, Marakeş’in kobalt mavi rüyası Majorelle bahçelerinde ya da Rif Dağları’nın eteklerinde uçuşan rengarenk elbisesiyle karşınıza çıkabilir”

Amerikalıların yoğun ilgi gösterdiği defilede, kadın sinema oyuncusu Victoria Justice ve manken Devon Windsor ile birlikte Emily Schneider, Max Schneider, Alyson Stoner ve Madison Grace gibi isimler ön sıralarda oturan isimler arasında yer aldılar.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.