BM Güvenlik Konseyi’nde Trump’ın planını reddeden Abbas, uluslarası konferans çağrısında bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış planını İsrail’e bir hediye olduğunu ve Filistinliler tarafından kabul edilemeyeceğini bildirdi. Planı reddettiklerini bildiren Abbas, uluslararası bir konferans çağrısında bulundu. Abbas, yanında getirdiği haritayı ülke temsilcilerine göstererek, Filistinlilere kalan yerlerin parçalanmış bir “İsviçre peyniri” gibi göründüğünü söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas BMGK’nın Ortadoğu konulu öğleden önceki oturuma katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, “Bu plan, bölgeye barış ve istikrar getirmeyecek, bu yüzden kabul etmiyoruz ve uygulanmasına karşı çıkacağız.” diyen Abbas konuşması sırasında, eline aldığı haritayla “Bize verdikleri devlet bu,” dedi. “Gerçekten İsviçre peyniri gibi. Aramızda kim benzer bir durumu ve benzer koşulları kabul edecek?” açıklamasında bulundu.

Abbas konuşmasında ayrıca Trump’a, 1967 öncesi sınırlarına dayanan iki devletli bir çözüm öneren mevcut BM kararlarına dayanan müzakerelere geri dönmeye çağırdı.

Filistin çatışmasının çözümünde geleneksel ABD arabuluculuğunu reddeden Abbas, uluslararası bir konferans çağrısında bulunarak, “Sayın Trump’a ABD’nin teklif ettiği planın barış ve istikrar getirmeyeceğini söylemek istiyorum, çünkü uluslararası meşruluğu ortadan kaldırıyor.” ifadesini kullandı.

Daha sonra Abbas, şiddetli protestoların patlak verebileceğini belirterek şunları kaydetti:

“Durum her an patlayabilir. … Umudumuz var. Lütfen bu umudu elimizden almayın. İsrail, uluslararası parametrelere göre barışa ve müzakerelere hazırsa, ben de derhal görüşmelere başlamaya hazırım.” Abbas daha sonra Filistinlilerin “terörizme başvurmayacaklarını” ifade etti.

Toplantıda Abbas ile birlikte, Fransa, Estonya, Almanya, Belçika, Rusya, Çin, Endonezya, Vietnam, Güney Afrika ve Tunus temsilcisi de Trump’ın İsrail yanlısı planını eleştirirken, Almanya ayrıca “her iki taraf arasında doğrudan müzakereler yapılması” çağrısında bulundu.

Tasarıyı ABD’nin veto etmesi bekleniyor

Trump planına karşı, BMGK’da Tunus ve Endonezya tarafından üye ülkelere dağıtılan BMGK karar taslağında, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim yelerini ve ilhak planını kınamayı öngörüyor.

Tasarının oylama oylamaya sunulması durumunda, ABD’nin vetosuyla karşıya karşı kalması bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yanında getirdiği haritayı ülke temsilcilerine göstererek, Filistinlilere kalan yerlerin parçalanmış bir “İsviçre peyniri” gibi göründüğünü söyledi. Fotoğraf: Turkish Journal.

Olmert ve Abbas’tan plana karşı uluslararası konferans çağrısı

BMGK’daki konuşmasının ardından İsrail’in eski Başbakanı Ehud Olmert ile Grand Hyatt otelde bir araya gelen Abbas, basına açıklamalarda bulundu.

TRT hariç Türk medyasının alınmadığı basın toplantısında Abbas ve Olmert, Başkan Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” nitelendirdiği Ortadoğu Barış planını reddettiklerini açıklayarak, uluslararası konferans çağrısında bulundular.

Leave a Reply

Your email address will not be published.