Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak kazasının nedeni “basit bir insan hatası” mı?

İSTANBUL – Sabiha Gökçen Havalimanı’nda çarşamba günü 18.40’ta, Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı pistten çıkarak üç parçaya bölünmesiyle yaşanan korkunç kazada 3 kişi yaşamını yitirdi.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, uçak kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada, uçağın sert iniş yaptığını ve hızını kesemeyip pist başından aşağı düştüğünü belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise açıklamasında, kazada 3 yolcunun hayatını kaybettiğini, 179 kişinin de yaralı olduğunu duyurdu.

Kazada yaralanan yolcular ve uçuş ekibi uçaktan tahliye edilerek hastaneye kaldırılırken, ‘uçak kazasının neden ve nasıl meydana geldiği’ sorusunun cevabı aranıyor. Hava şartları, kokpit ile kule arasında gerçekleşen konuşmalar ve yolcuların yaptığı açıklamalardan yola çıkarak uçak kazasının nedenleriyle ilgili ihtimaller üzerinde değerlendirmeler yapılıyor.

Kazanın kesin nedeni, Türkiye’nin hava taşımacılığı otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve adli makamlarca yürütülen soruşturmaların tamamlanması ile ortaya çıkacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan havacılık uzmanları, Havacılık uzmanları, uçağın piste inişi sırasında hızının 150 kilometre/saat olması gerekirken 346 kilometre/saat gibi çok yüksek bir hız olduğu yönünde bilgiler bulunduğunu ileri sürüyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.