Başkan Trump’ın “Birliğimizin durumu hiç olmadığı kadar güçlü” mesajına Pelosi konuşma metnini yırtarak cevap verdi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, “Birliğin Durumu” konuşmasınıda, ulusal güvenliği ve ekonomiyi öne çıkarıp, yaptığı icraatları ve başarılarını anlatırken, “Birliğimizin durumu hiç olmadığı kadar güçlü.” mesajını verdi. Anacak konuşmanın daha en başında, Trump, kendisi hakkında azil kararının mimarı Temsilciler Meclisi Başkanı usta siyasetçi Nancy Pelosi’nin elini sıkmazken, Pelosi konuşma sonunda Trump’ın konuşma metnini yırtarak, aynı zamanda Başkana tüm konuşmasında verdiği ana mesajın etkisini azalatan bir cevap verdi.

Başkan Trump’ın ABD’de Kongresi’ndeki Birliğin Durumu konuşması 80 dakika sürerken, konuşma bu yıl da farklı ve ilginç görüntülere sahne oldu.

Başkan Trump konuşma öncesinde kendisine elini uzatan Demokrat Partili usta politikacı Pelosi’yi, görmezden gelerek el sıkışmadığı dikkat çekerken, konuşma biter bitmez Pelosi’nin Trump’ın konuşma metninin kopyasını yırtıp atması bu yılki “Birliğin Durumu”na damgasını vurdu.

Bu yılki dinleyiciler arasında Venezuela’da ABD’nin desteğiyle kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido da bulunurken, Trump konuşmasında, “Guaido tüm Venezuelalıların umutlarını, hayallerini ve arzusunu yanında taşıyor.” ifadesini kullandı.

Başkan Trump ABD’nin ünlü şahin radyo programcısı Rush Limbaugh’a “Özgürlük Madalyası” takdim ederken, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi Arabistanlı Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz de salondaki dinleyicler arasında yer aldı.

Demokrat Partili kadın siyasetçiler bu yıl da Başkan Trump’ın kadınlara yönelik söylem ve tutumunu protesto etmek amacıyla beyaz kıyafetlerle salonda Başkanı dinledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.