Published On: Tue, Feb 4th, 2020

ABD’deki Başkanlık seçim süreci Iowa’da resmen başlarken, Demokratların seçim sonucunda kaos yaşandı

DES MOINES (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, partilerin kendi adaylarını belirlemek için yaptıkları kıran kırana geçen ön seçim sürecinin başladığı, ilk önemli sınav olan Iowa’da Demokrat Parti’nin ön seçim sonuçları “raporlamadaki tutarsızlık” nedeniyle bir sonraki güne ertelendi. Cumhuriyetçi Parti’nin eyaletteki seçiminde ise Başkan Donald Trump, yüzde 97,2’lik oy oranıyla seçimin beklenen galibi oldu.

ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Senator Bernie Sanders, Senator Elizabeth Warren ve South Bend eski Belediye Başkanı Pete Buttigieg arasında geçen Demokrat Parti’nin Iowa’daki seçim sonucunun, yaşanan kaos nedeniyle çarşamba (4 Şubat) günü açıklanması bekleniyor.

2020 Başkanlık seçimleri öncesinde, partilerin aday adaylarının katıldığı ve yaklaşık 5 ay süren ön seçim sürecinin sonunda, parti kongrelerinde kimin başkan adayı olacağını belirleyecekleri süreç Iowa eyaletinin başkenti Des Moines’te başladı.

2020 Başkanlık seçimlerine girecek Cumhuriyetçi Parti’nin yüzde 90’ların üzerinde desteğe sahip adayı Başkan Trump’a karşı adayını belirleme yarışındaki Demokrat Partililer, Iowa’daki ön seçimini eyaletin başkenti Des Moines’te gerçekleştirdi.

Seçimlerde oy kullanma işlemleri bitmesine rağmen sonuçların kamuoyuna açıklanması bir sonraki güne kaldı.

Sonuçların gecikmesiyle ilgili açıklama yapan Iowa Demokrat Parti yetkilileri, “3 set seçim sonucunun raporlanmasında bazı tutarsızlıklar tespit ettik” ifadesine yer verdiler.

Yetkililer, Rusya’nın 2016 Başkanlık seçimlerine müdehale ettiğiyle ilgili iddialarını akla getiren ertelemenin bu konuda bir korkuya gerek olmadığını, “Bu sadece bir raporlama hatası. Uygulama çökmedi, ayrıca bu bir ‘hacklenme’ ya da sisteme izinsiz giriş vakası değil” ifadeleriyle dile getirdi.

Biden, Sanders, Warren ve Buttigieg arasında geçen Demokrat Parti’nin Iowa’daki seçim sonucunun çarşamba (4 Şubat) günü açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyetçi Parti’de Trump Iowa’yı yüzde 97,2’yle aldı

Bu arada, Cumhuriyetçi Parti’nin Iowa seçiminde Başkan Donald Trump yüzde 97.2’lik oy oranıyla seçimin beklenen galibi. Trump’a karşı yarışta yer alan diğer adaylar yüzde bir ve altında oy aldılar.

ABD’deki seçim süreci

ABD’de 4 yılda bir yapılan başkanlık seçimleri geleneksel olarak Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Parti’nin adayları arasında geçerken, diğer küçük parti ve bağımsız adayların seçimlerde hiç bir şansı bulunuyor.

Parti toplantıları (caucus) ve sandık başına gidilerek yapılan seçimler (primary) olmak üzere her eyaletin kendi parti yönetiminin belirlediği iki tip seçim yönetiminin uygulandığı ülkede, bu sürecin ardından partiler yapacakları kendi genel kurularında kendi başkan adayını resmen açıklayacaklar.

Demokrat Parti 13-16 Temmuz’da Wisconsin’ın Milwaukee kentinde, Cumhuriyetçi Parti de 24-27 Ağustos tarihleri arasında Kuzey Carolina’nın Charlotte kentinde yapacakları genel kurulunda adayını resmen kamuoyuna duyurmuş olacak.

3 Kasım Salı günü yapılacak 59. başkanlık seçimlerinde vatandaşlar “Delegeler Kurulu” (Electoral College) adı verilen sisteme göre, her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delegeyi seçmek için kendi partisinin delegelerine oy verirken, bu sayının yarıdan 1 fazlası olan 270 delegeye ulaşan aday ABD başkanlığını kazanmış oluyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>