ABD’den Türkiye’ye destek açıklaması

WASHINGTON – İdlib’de rejim güçleri tarafından Türk askerlerine yönelik saldırıda 7 Türk askeri ve 1 sivilin şehit olmasının ardından ABD’den yapılan açıklamada, Türkiye’ye başsağlığı ve destek mesajı geldi.

Türk askerleri için taziyede bulunan ABD, Türkiye’nin saldırılara verdiği meşru karşılığı desteklediğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Suriye rejim güçlerinin açtığı ateş sonucu İdlib’de şehit olan Türk askerleri ve bölgedeki gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah’ın İdlib halkına yönelik sürekli, yersiz ve acımasız saldırılarını kınıyor.” ifadelerini kullandı.

Ortagus açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu tür eylemlerin karşısında NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanında duruyoruz ve hayatını kaybeden (askerler) için Türk hükümetine taziyelerimizi gönderiyoruz. Türkiye’nin meşru kendini savunma eylemlerini tamamıyla destekliyoruz. Bu konu hakkında Türk hükümeti ile görüş alışverişinde bulunuyoruz.”

“Acil bir ateşkes” ve insani yardım kuruluşlarına ihtiyaç sahiplerine ulaşması için tam erişim verilmesi çağrısı yapılan ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, 2254 sayılı kararının tüm ülkede İdlib de dahil olmak üzere ateşkesin sağlanması dahil, tüm gerekliliklerini yerine getirene kadar Esad rejiminin uluslararası topluma yeniden entegrasyonunu engellemek için ABD elinden geleni yapacaktır.”

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Andrew Murrison da Twitter hesabında “Esad rejiminin İdlib’deki saldırılarını ve Suriyeli siviller ile Türk askerlerinin kabul edilemez can kayıplarını kınıyorum.” ifadeleriyle Suriye rejim güçlerinin Türk askerlerini şehit ettiği saldırıyı kınayan paylaşımda bulundu.

Bu arada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin de Suriye rejim güçlerine karşılık olarak 54 rejim hedefinin ateş altına alındığını ve 76 rejim mensubu askerin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.