Published On: Fri, Jan 31st, 2020

Çin’deki korona virüsünde 258 kişi hayatını kaybetti, Trump kamu sağlığı acil durumu ilan etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’li yetkililer, korona virüsünden dolayı 258 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. ABD’nin New York kentinde Asya kökenli bir kişi virüs nedeniyle hastaneye kaldırılırken, Trump yönetimi, Corona virüsü nedeniyle ülkede halk sağlığı açısından acil durum ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’de ortaya çıkan yeni tip Corona virüs salgınıyla ilgili yeni abir açıklama yaparak acil durum ilan etmesinin ardından, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Alex Azar, Çin’in Hebei eyaletinden gelen yabancı ülke vatandaşlarının 14 gün karantinada tutulacağını açıkladı.

Azar, Çin’den ABD’ye yapılacak uçuşların sınırlandırılacağını da bildirirken, Corona virüsü nedeniyle ABD’de halk sağlığı açısından acil durum ilan edildi.

Çin’den tahliye edilen 200 ABD vatandaşı, 14 gün boyunca zorunlu olarak karantina altına alındığı ülkede New York’ta Asya kökenli bir kişi virüs şüphesiyle Elmhurst Hastanesi’ne kaldırıldı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü nedeniyle Çin’de bugüne kadar 213 kişi hayatını kaybetmişti. Çinli yetkililerin son açıklamasıyla bu rakam 258’e çıkarken, ülkede 9 binden fazla kişi karantina altına alındı.

En az 25 ülkeye sıçradığı belirtilen virüs, Rusya, İngiltere, İsveç ve İtalya’da da görüldü.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>