Published On: Wed, Jan 29th, 2020

Bolton’un beklenen kitabında Trump’a beklenen “Türkiye’yi kayırma” eleştirisi

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Times (NYT) gazetesi, ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John R. Bolton’un 17 Mart’ta çıkması beklenen kitabının taslağında, Başkan Donald Trump’ın Halkbank ile ilgili soruşturma sürecinde Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştığını ve kendisinin de bundan duyduğu rahatsızlığı Adalet Bakanı William Barr ile paylaştığını yazdığını bildirdi.

Nisan 2018’de ulusal güvenlik danışmanlığı görevinden başta Afganistan olmak üzere Trump ile yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle Eylül 2019’da görevden alınan ABD’nin en şahin diplomatlarından olan ve uluslararası ilişkilerde ABD’nin askeri gücüyle rol almasından yana olduğu bilinen Bolton, görevi bırakmasıyla birlikte, “The Room Where It Happened: A White House Memoir” adlı bir kitap yazdı.

Haberinde, Bolton’un kitap taslağını gözden geçirmeleri için bir ay önce Beyaz Saray’a teslim ettiğini ve kitabın içeriğine ilişkin bilgileri, taslaktan haberdar olan ancak adının açıklanmasını istemeyen kişilerden aldığını belirten NYT, kitapta Bolton’un, Trump’ın Türkiye ve Çin’e yönelik tutumlarından rahatsız olduğunu yazdığını aktardı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>