Published On: Tue, Jan 21st, 2020

New York’un ünlü Türk aşçısı ve restorancısı Orhan Yeğen hayatını kaybetti

NEW YORK – EREN ABDULLAHOĞLU – Bugün New York’un önde gelen Türk restoranlarından Şıp Sak ve Lokanta’nın sahibi ünlü Türk şefi, Orhan Yeğen’in vefatini üzüntüyle öğrendim.

Yıllarca, yaptığı yemeklerle, restorancılık girişimleriyle New York Times dahil bir çok Amerikan medyasında yer alan Orhan ağbi, 65 yaşındaydı.

New York’ta Türk mutfağını başarılı temsiliyle bir kültür elçisi olması yanında, kendisi tam anlamıyla bir sanat musikisi aşığı ve her zaman adından söz ettirmeyi başaran bir isimdi.

Buram buram İstanbul ve Anadolu kokan restoranına gelen hiç bir insana ayrımcılık yapmadan yer gösteren Orhan Yeğen’in her zaman herkese kapısı açıktı. Amerika’ya yerleşen Türkler, Anadolu mutfağı hayranı Ortadoğulular, Avrupalılar, Amerikalılar, Asyalılar aklımıza hangi devlet insanları gelirse bu mekana uğramdan gitmezlerdi.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Rabbim mekânını cennet eylesin. Özleyeceğiz seni Orhan ağbi, anılarımızda yaşayacaksın.

Orhan Yeğen. Fotoğraf: Eren Abdullahoğlu, Turkish Journal (Copyrights).
Orhan Yeğen, Fotoğraf: Eren Abdullahoğlu, Turkish Journal (Copyrights).

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>