Published On: Sun, Jan 12th, 2020

ABD’den Sürpriz Mektup

Share This
Tags

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Cinar –
 ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gönderdiği resmi mektupta, Iran Ordusunun önde gelen generallerinden Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin meşru müdafaa olduğunu ve operasyonun haklı nedenlerle yapıldığını belirterek, uluslarası barış ve güvenliğin İran tarafından daha fazla tehlikeye sokulmaması için bu ülkeyle “koşulsuz” masaya oturmaya hazır olduklarını bildirdi.

Büyükelçi Craft mektubunda ABD’nin kendi çalışanları ve çıkarlarını korumak için her türlü önlemi almaktan kaçınmayacağını belirtti.

ABD ile Iran arasındaki gerilimin artması ve Başkan Trump’ın Beyaz Saray’da tansiyonu düşüren açıklamaların ardından BMGK’ya yollanan mektup olumlu şekilde yankı buldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD ve İran arasında artan krize ilişkin, “Körfez’de dünyanın göze alamayacağı bir savaşı önlemek bizlerin ortak görevi. Savaşların neden olduğu üzücü acıları unutmamalıyız.” demişti.Iran yönetimide, BM Güvenlik Konseyi’ne yolladığı mektupta, ülkelerinin savaş peşinde olmadığını açıklamıştı.

Daimi Temsilcisi Craft, Türkiye’ye geçen ay destek vermiş, Türkiye’nin Suriye’ye sınır ötesi insani yardımlarda 5. sınır kapısı eklenmesi teklifini desteklediklerini söylemişti. Ayrıca bir önceki BM Temsilcisi Nikki Haley’e göre daha ılımlı bir diplomat portresi çizen ABD’nin Büyükelçi Craft, ABD’nin sağlık konusunda İran’a karşı yaptırımları dolayısı ile 2 yaşındaki İranlı çocuğun hayatını kaybetmesi nedeni ile BMGK toplantısı arasında, İran BM Temsilcilerinin yanına giderek başsağlığı dilemesi dikkat çekmişti.

 Trump’ın NATO çağrısı

 ABD Başkanı Trump ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yaparak, NATO’nun Ortadoğuda daha aktif olması çağrısında bulunduğunu açıkladı.Başkan Trumpun Beyaz Sarayda yaptığı açıklamada, NATO-ME (NATO Ortadoğu) adlı bir birimin kurulması önerisinde bulunduğunu ve NATO Askerlerinin Irak’taki varlığınında artırılmasını talep etti.

Bilindiği üzere, ABD-Irak arası sıcak gerilimde, NATO Iraktaki faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı,

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>