Ortadoğu’da gerginlik sembollerle tırmanıyor; İran kırmızı savaş bayrağı astı, Trump 52 rehin Amerikalıyı temsilen 52 İran sahasının hedefte olduğunu açıkladı

İSTANBUL – WASHIONGTON (TURKISH JOURNAL) – İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından intikam peşindeki İran Kum kentindeki caminin kubbesine kırmızı savaş bayrağı asarken, ABD Başkanı Donald Trump Twitter paylaşımında 52 rehin Amerikalıyı temsilen 52 İran sahasının hedef alındığını duyurdu.

İran, Süleymani’nin Bağdat’ta ABD tarafından öldürmesinin ardından, ABD ile İran arasındaki gerginlik zirveye çıkarak Ortadoğu’dan yeni bir savaşın eşiğine gelinirken, gerginlik sembollerle ilerliyor.

İran, Kum kentindeki Cemkeran Camisi’ne savaş ilanı anlamına gelen kırmızı bayrak çekerken, İran Devrim Muhafızları komutanlarından Gulam Ali Ebu Hamza’nın Tel Aviv ile birlikte ABD’nin bölgedeki 35 hayati noktasının İran’ın menzilinde olduğunu söyledi. Başkan Trump da İran’ın bu açıklamaları ve sembolik eyleminin ardından Twitter üzerinden İran’a 1979’da İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen 52 İran sahasının hedef alındığını duyurdu.

Trump İran’ın ABD ordusuna ve vatandaşlarına yönelik tehditlerine Twitter’dan şu yanıtı verdi:

“Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran’ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor.”

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İran’ın sahip olduğu Ketaib Hizbullah çeteleri Irak güvenlik güçlerinden ABD’nin Bağdat büyükelçiliğini ve iyi Irak halkının Amerikalılarla çalıştığı diğer yerleri koruma görevini bırakmasını istiyor. İran’ın Irak yönetimine ne yapması gerektiğini söylemesi Iraklı vatanseverlerin hayatını tehlikeye atıyor. Irak halkı aslında İran’ın boyunduruğundan kurtulmak istiyor ve daha yakın zamanda İran Başkonsolosluğunu yakıp kül ettiler.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.