ABD, Ortadoğu’da Bağdadi’den sonra ikinci “büyük düşman” olarak gördüğü İran’lı komutan Süleymani’yi Irak’ta öldürdü

İSTANBUL -WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından olan Suriye’deki savaşta önemli rolü bulunan Kasım Süleymani’nin Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik insansız hava araçlarıyla (drone) gerçekleştirilen füze saldırısı sonucu öldüğü açıklandı.

ABD ve İrak makamları yaptıkları ayrı açıklamalarda, ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına düzenlendiği füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ile birlikte İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürüldüğünü duyurdu.

Irak devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “Kasım Süleymani ile Haşd Şabi Heyeti Başkanı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Uluslararası Havaalanı yolunda araçlarını hedef alan bir füze saldırısı sonucu öldü” ifadesine yer verilirken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bu konuda yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır.”

Saldırının emrini veren ABD Başkanı Donald Trump Florida’daki evinde bulunduğu sırada yaptığı Twitter paylaşımında, Amerikan bayrağı paylaştı. Daha önce Ortadoğu’daki bir çok kanlı saldırının sorumlusu terör örgütü DAEŞ lideri Bağdadi’nin öldürülmesin emrini de veren Başkan Trump, bu konudaki açıklamasında Süleymani’nin daha önce öldürülmesi gerektiğini ifade etti.

Önce, “İran hiçbir zaman bir savaş kazanmadı fakat hiçbir zaman da bir müzakereyi kaybetmedi” ifadelerini kullananan Trump daha sonra, “Süleymani çok sayıda ABD’linin ölümünden sorumlu. Yeni saldırılar planlıyordu fakat yapamadan yakalandı. Süleymani direk ve dolaylı yoldan milyonlarca kişinin ölümünden sorumludur. Süleymani daha önce öldürülmeliydi” ifadelerine yer verdi.

İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi olan ve ve doğrudan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den talimat alan Kudüs Gücü’nün komutanı 62 yaşındaki Tümgeneral Süleymani’nin hedef alındığı saldırıda toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü teyit ederken, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ABD’nin DAEŞ (IŞİD), El Nusra, El Kaide ve diğerleriyle savaşan en etkili güç olan general Süleymani’yi hedef alan ve suikastla öldüren uluslararası terörizm eylemi, son derece tehlikeli ve aptalca bir gerginliktir.”

ABD’nin İran Devrim Muhafızları’nın en kritik isimlerinden biri olan Süleymani’ye yönelik saldırısı, Bağdat’ta hükümet binalarının ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği, 31 Aralık’ta Haşdi Şabi taraftarları tarafından basılmasının bir kaç gün sonra gerçekleşti.

Demokratların tepkisi

Bu arada ABD’nin ilk kadın başkanı olmak için Demokrat Parti içinde büyük mücadele veren ve partinin iddialı isimlerin başında gelen Senatör Elizabeth Warren, Süleymani’nin “binlerce ölümden sorumlu bir katil” olduğunu belirtti. Warren açıklamasında, “Trump’ın sorumsuzca hamlesi İran’la gerilimi daha da kızıştırıyor ve daha fazla ölüm, Ortadoğu’da yeni çatışma riskini de artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti’nin iddialı başkan aday adaylarından Bernie Sanders ise “Trump sonsuz savaşları sona erdireceğine söz verdi, ancak bu eylem bizi başka bir yola götürüyor.” dedi.

Eski ABD Başkan Yardımccısı ve Demokrat Parti’nin iddialı başkan aday adayları arasında gösterilen Joe Biden da bu konudaki yazılı açıklamasında, ”hiçbir Amerikalı’nın Süleymani’nin yasını tutmayacağını ve Süleymani’nin Amerikan askerleri ve binlerce masuma karşı işlediği suçlardan dolayı bu cezayı hak ettiğini” belirttti. Biden açıklamasında ayrıca ABD’nin attığı bu adımın ”zaten tehlikeli olan bölgede gerilimi büyük ölçüde arttıracağını” vurguladı.

Guterres: “Dünya, bu bölgede yeni bir savaşı kaldıramaz”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres bölgede gerilimin artmasından endişe duyduğunu, liderlerin itidalli davranması gerektiğini söyledi ve “Dünya, bu bölgede yeni bir savaşı kaldıramaz” dedi.

Türkiye: Bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracak

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili açıklamada “Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz.” ifadesiyle birlikte saldırının “bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır. Bölgemizde istikrarı tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği bilinmelidir.” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye olarak bütün tarafları sağduyu içinde hareket etmeye, gerilimi artıracak adımlardan kaçınmaya davet ettiklerini bildirdi.

Pentagon’dan bölgeye 3 bin 750 asker kararı

Pentagon, İran Devrim Muhafızları komutanının Irak’ta hava operasyonuyla öldürülmesi sonrası İran’dan yükselen intikam yeminlerine yanıt olarak ek güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı. Pentagon, bölgede artan tehditlere karşı, 82. Hava İndirme Tümeni’nden 3 bin askerin bölgeye konuşlandırılacağını bildirdi. ABD, önceki hafta aynı birliğe mensup 750 askeri bölgeye sevk etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.