TBMM, Libya’ya asker tezkeresini kabul etti; Trump-Erdoğan telefonda görüştü

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Libya’ya asker gönderilemesine ilişkin tezkerenin kabul edildiği saatlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde Libya’yla ilgili görüşmeleri ele aldı.

Libya’da, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Rusya gibi ülkelerin ülkenin meşru hükümetine karşı silahlı eylemlerde bulunan Hafter’i desteklemesiyle siyasi süreçte bir çözüme ulaşılamazken, TBMM, Türk askerinin Libya’daki barışa katkı sağlamasıyla ilgili tezkereyi oylayarak kabul etti. Mecliste tarihi oylamada tezkereye 184’e karşı, 325 “evet” oyu kullanıldı.

Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, ele aldığı konulardan birini de Libya’daki son durum da yer aldı. Görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Suriye’deki son durum ve diğer bölgesel gelişmeler de ele alındı.

İletişim Başkanlığı konuya ilişkin açıklamasında, telefon görüşmesinde Erdoğan’ın Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemlerini endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini dile getirdiği belirtildi.

ABD Büyükelçiliği’ne yönelik eylemlerin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan’ın Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle ilgili şu şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye’deki son durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini ifade ederek, ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemlerin sona ermesinden duydukları memnuniyeti muhataplarıyla paylaşmışlardır. İki lider, bölgesel meselelerinin çözümünde diplomasinin önemini vurgulamışlar; ikili ilişkilerde ise birlikte kazanmak için işbirliğinin güçlendirilmesi noktasında mutabık kalmışlardır.”

Beyaz Saray’dan Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

Öte yandan Beyaz Saray’dan Erdoğan-Trump telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada ise Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “dış müdahalenin Libya’da durumu daha karmaşık hale getireceği”ni ifade ettiği belirtildi.

Beyaz Saray görüşmeye ilişkin açıklamasında ayrıca,
“bölgesel ve ikili konuların ele alındığı” ve iki liderin “İdlib’te sivillerin korunması için tansiyonun düşürülmesinde mutabık kaldıkları”nı aktardı.

Arap Birliği ve Mısır’dan kınama açıklaması

Arap Birliği kararı şiddetle kınayan bir açıklama yaptı. Arap Birliği açıklamasında, kararın bölgedeki çatışmayı daha körükleyeceği iddiasında bulundu.

Mısır’da askeri darbeyle başa gelen Sisi rejimi, Mısır Dışişleri Bakanlığı yoluyla tezkere kararı kınadı. Kararın Berlin sürecini olumsuz etkileyeceğini ileri süren Sisi rejimi, Türkiye’nin BMGK’yı ihlal ettiği iddiasında da bulundu.

Çavuşoğlu Libya UMH Dışişleri Bakanı Seyyale ile görüştü

Bu arada, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed et-Tahir Seyyale ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Seyyale, görüşmede Çavuşoğlu’na, Türkiye’nin desteği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi için teşekkürlerini iletti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.