Published On: Sat, Dec 28th, 2019

ABD’de Türk diplomatı katleden teröristin şartlı tahliye kararına Türkiye’den tepki

ANKARA- LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – Türkiye, ABD’nin California eyaletinde, 1982 yılında Başkonsolos Kemal Arıkan’ı şehit eden terörist Hampig Sasunyan’ın çıkarıldığı mahkemede şartlı tahliye talebinin kabul edilmesini kınadı ve kararın “Evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede işbirliği ruhuyla da bağdaşmadığı”nı vurgulandı.

28 Ocak 1982 tarihinde Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı şehit eden terörist Sasunyan’ın 27 Aralık 2019 tarihinde California’da gerçekleşen duruşmasında, teröristin tahliye talebi kabul edildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’deki mahkeme kararıyla ilgili yapılan açıklamada, “Kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz” denildi.

Bakanlık konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“28 Ocak 1982 tarihinde Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı hain bir saldırıyla katleden terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliye talebinin, tüm girişimlerimize rağmen, 27 Aralık 2019 tarihinde California’da gerçekleşen duruşmada kabul edildiği esefle öğrenilmiştir.

Kaliforniya Valisi’nin onayına tabi ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz. Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin salıverilmesinin önünü açan bu karar, evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede işbirliği ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

Sasunyan’ın, Türk düşmanlığıyla beslenen çarpık bir ideolojiye dayanarak, planlı ve kasıtlı olarak işlediği ve mahkumiyeti müddetince hiçbir pişmanlık emaresi sergilemediği bu eylemi basit bir cinayet değil, bir nefret suçu ve terörist bir eylemdir.

Ermeni terörist örgütlerinin saldırılarında 31’i diplomat 58 vatandaşını şehit veren Türkiye, nefret suçlarının yeniden tırmanışa geçtiği ve uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günümüzde son derece tehlikeli bir emsal teşkil edecek olan bu vahim kararın uygulanmaması için tüm itiraz yollarını kullanacaktır. Bu çerçevede en önemli sorumluluk, benzer kayıplar yaşamış olan ABD makamlarındadır. Bu vesileyle şehit diplomatımız Kemal Arıkan ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Türkiye’nin girişimleri sonucu daha önceki tahliye kararları engellenmişti

Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra yakalanıp, afsız ömür boyu hapis cezasına çarptırılan terör örgütü “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” (JCAG) üyesi Sasunyan, California’daki San Quentin eyalet hapishanesinde tutuluyor. Saldırıya karışan diğer terörist Krikor Saliba’nın aynı yıl Lübnan’daki iç savaşta öldüğü belirtilmişti.

Terörist Sasunyan’ın California eyaletinin bu tür suçlara yönelik şartlı tahliye politikası çerçevesinde hapis cezasının 25’nci yılını doldurduğu Ekim 2007’den bu yana şartlı salıverilme hakkından yararlanma imkanı bulunurken, 14 Aralık 2016’da beşinci şartlı tahliye duruşmasında Türkiye’nin girişimlerine rağmen tahliye talebi kabul edilirken, Türk Dışişleri Bakanlığının girişimleri sonucunda dönemin California Valisi Edmund G. Brown Jr (Jerry Brown), 12 Mayıs 2017’de Sasunyan’ın şartlı salıverilmesi kararını iptal etmişti. Türkiye’nin girişimleriyle, 2006, 2010, 2013, 2015, 2019 (Temmuz) yıllarında şartlı tahliye taleplerinin reddedilmesi sağlanmıştı. 

Mahkemenin tahliye kararını Türkiye’nin temyize götürmesiyle birlikte, zaman zaman eyalet genelinde yaşanan evsizler krizi nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın sert eleştirilerine maruz kalan California Valisi Gavin Newsom’un onaylamama hakkı bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>