AA’nın uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül alanlar BM’de sergilendi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Anadolu Ajansı’nın (AA) düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards 2019″da ödül alan fotoğrafların yer aldığı fotoğraf sergisi, Birleşmiş Milletler Genel Merkez binasında ziyarete açıldı.

Türkiye BM Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu’nun açılışını yaptığı sergiye davetli Türk toplum temsilcileriyle birlikte, Anadolu Ajans’ı üst düzey yetkilileri de katıldı.

Bu yıl beşincisi yapılan ‘Istanbul Photo Awards’ yarışmasında ödül alan fotoğraflar sergilendi.

100’den fazla ülkeden fotoğrafçıların, yaklaşık 15.000 fotoğrafları, alanında uzman, yedi kişilik jüri tarafından değerlendirildi.

Jürinin, on ülkeden oniki fotoğrafçıyı ödüle layık gördüğü yarışmada, AFP foto muhabiri Ahmad Gharabli’nin, Filistinli bir kadının ve İsrail güvenlik görevlisinin birbirlerinin fotoğraflarını çeken fotoğrafı, Istanbul Photo Awards-2019 yılı fotoğrafı seçildi.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Türkiye BM Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu ‘Istanbul Photo Awards’a olan ilginin, her yıl artmasından dolayı çok mutluyuz’ dedi.

Fotoğrafların, birçok farklı duygu ve ifadeyi gösterdiğini vurgulayan Büyükelçi Sinirlioğlu şunları kaydetti:

“Fotoğrafların, BM çatısı altında, üye ülkeler tarafından da müzakere ettikleri doğal afetler, insanlar üzerindeki yıkıcı etkileri, daha iyi bir gelecek için hayatlarını tehlikeye atan göçmenler gibi en zorlu meseleleri içerdiğini söyledi. ‘Bir fotoğraf, bin kelimeye değer’”

Serginin sunuş konuşmasını yapan Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Bahadir Saraçgil de konuşmasına şu ifadeleri kullandı:

“Anadolu Ajansı olarak, 100 yıllık gazetecilik tarihimizde foto muhabirlerinin mesleki bağlılığına tanık olduk. Bu nedenle, foto muhabirlerinin çabalarını ödüllendirmek ve onları teşvik etmek için, İstanbul Fotoğraf Ödülleri projemizi başlattık. “

Başvurular, 31 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek ve Mart ayında ödüle layık görülen fotoğraflar duyurulacak.

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul Belediyesi ve Türk İşbirliği ve KoordinasyonAjansı (TİKA) sponsorluğunda gerçekleşen sergide, ödüllü foto muhabirlerin çalışmaları, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.