Demokrat çoğunluklu Temsilciler Meclisi Trump’a yönelik azil suçlamalarını kabul etti

WASHIONGTON (TURKISH JOURNAL) – Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’a yönelik azil suçlamalarından “görevi kötüye kullanma” ve “Kongre’nin engellenmesi”ni içeren iki maddeyi kabul etti.

Önceki hafta Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nda yapılan oylamada kabul edilen, Trump hakkındaki “görevi kötüye kullanma” ve “Kongre’nin engellenmesi”yle ilgili suçlamalar, bugün akşam saatlerinde Temsilciler Meclisi genel kurulunda oylamaya sunuldu.

Temsilciler Meclisindeki tarihi oylamada, Kongre üyeleri, Trump hakkındaki iki suçlamayı da kabul ederken, Başkan’ın “Görevi kötüye kullanma” suçlamasını, 197’e karşı 230 oyla ve “Kongre’nin engellenmesi” suçlamasını da 198’e karşı 229 oyla onaylayarak, Trump’ın azlini istediler.

Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasındaki kutuplaşma zirve yaptı

Araklarında başta CNN, ABC, NBC başta olmak üzere büyük bir medya desteği bulunan Demokratlar ile Fox News’ün desteklediği Cumhuriyetçiler arasındaki karşıt görüşlerinin zirve yaptığı oturumda, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD anayasasına bağılık yemininin metnini okurken, Demokrasiyi savunmak için buradayız. Başkan bize başka seçenek bırakmadı” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyetçiler sıkı sıkıya Trump’ın arkasında

Başkan Trump’ın azlini gerektirecek iddia edilen suçları işlemediğini savunan Cumhuriyetçi partili üyeler, azil sürecinin adil ve meşru olmadığı görüşündeler.

Oturum sırasında, Cumhuriyetçi üyelerden Barry Loudermilk’in Hz. İsa örneğini vermesi dikkat çekerken, “İsa’yı çarmıha gerdiren Roma valisi Pontius Pilatus bile, Demokratlar’ın Trump’a tanıdığı hakların daha fazlasını İsa’ya tanıdı” ifadesini kullanmasıyla, bir ara Twitter’de en çok paylaşılan etiket “Trump to Jesus” etiketi oldu.

Diğer bir Cumhuriyetçi üye Fred Keller’in ise Hz İsa’nın çarmıha gerildiğinde ölümünden önce söylediği belirtilen ifadelere gönderme yapıp, “Tanrım, onları affet. Ne yaptıklarını bilmiyorlar” ifadesini kullanması dikkat çekti.

Bu arada, Başkan Trump da aylardır, kendisine yönelik azil sürecini Demokratların bir “cadı avı” olarak niteliyor.

McConnell’dan, Schumer’in 4 tanık teklifine red cevabı

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın ardından yargılama ayağının yürütleceği Senato’da Cumhuriyetçi partili çoğunluk lideri Mitch McConnell, azınlık lideri Demokrat Parti New York Senatörü Chuck Schumer’in aralarında Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un da olduğu 4 tanığın yargılama sürecinde dinlenmesi çağrısına karşın, başka tanıkların çağrılmasının beklenmediği açıklamasında bulundu.

Senatör McConnell, sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Trump oturum sırasında, Demokratlardan aldığı Michigan’daydı

Oturum sırasında, Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte 2016 seçimlerine kadar Demokratların kazandığı Michigan’da seçim gezisinde bulunan Başkan Trump, miting öncesindeki açıklamalarının birinde, Demokratları, kendisini 2020’de yenemeyeceklerini bildikleri için görevden almaya çalışmakla suçladı.

Gallup anketine göre Trump önde

Oylamanın yapılacağı gün erken saatlerde yayınlanan Gallup araştırma firmasının anket sonucu, Trump’a halk desteği azil soruşturmasından bu yana 39’dan yüzde 45’e yükseldiği yönünde çıktı. Ankete göre Trump’ın görevden uzaklaştırılmasını isteyen Amerikaların sayısında, azil soruşturmasının başlamasından bu yana yüzde 52’den yüzde 46’ya geriledi.

Trump’ın fıili olarak görevden alınması mümkün mü?

Trump’ın azlinin fıili olarak gerçekleşebilmesi için Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da da suçlamaların kabul edilmesi gerekiyor. Senato’da başkanın azlini isteyen senatörlerin sayısının 67’ye ulaşması durumunda, Trump’ı fıili olarak görevden alma kararı kabul edilebilecek. Ancak şu ana kadar Trump’ı daha önce değişik defalar en sert şekilde eleştiren Cumhuriyetçilerin fire vermemesi, Demokratlardan da iki üyenin azil kararını onaylamaması, Trump’ın azli konusundaki bir kararın Demokratların büyük bir medya desteğine rağmen Senato’da alınamasının bugün için hiç de kolay olmayacağına işaret ediyor. Bu nedenle de Demokrat partililer aylar öncesinden bu yana çalışmalarını yürüterek, Senato’da 67 senatörün desteğine odaklandılar. Senatör Schumer’in aralarında John Bolton’un da olduğu 4 tanığın dinlenmesi çıkışı da Demokratların bu konudaki kampanyasının bir parçası olarak görülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.