Kongre’nin iki kanadının tasarılarına rağmen ABD’nin 1915 olaylarıyla ilgili resmi görüşü aynı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanlığı, Senato’da önceki hafta kabul edilen 1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen tasarıyla ilgili Trump yönetiminin duruşunun değişmediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus geçen hafta Senato’da kabul edilen tasarıya ilişkin “Senato’nun 150 sayılı karar tasarısı hakkında açıklama” ifadesini kullanarak yaptığı açıklamada, “Yönetimin bu konuda duruşu değişmemiştir. Başkan’ın geçen Nisan ayında konuyla ilgili net açıklaması görüşlerimizi yansıtmaktadır” bilgilerine yer verdi.

Başkan Donald Trump eski ABD Başkanları gibi 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’da “Büyük felaket” manasına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmış, olayları “20. Yüzyılın en kötü kitlesel mezalimlerinden birisi” olarak nitelemişti.
Trump açıklamasında, “Daha hoşgörülü bir gelecek inşa etmek amacıyla geçmişin acı dolu unsurlarıyla yüzleşmenin önemini vurguluyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Senato’da kabul edilen söz konusu tasarı, Türkiye’ye yaptırım öngören bir başka yasa tasarısıyla birlikte 29 Ekim tarihinde Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada, 11’e karşı 405 oy çoğunluğuyla kabul edilmişti.

Tasarısı Senato’ya geldiğinde ise Beyaz Saray’ın talep üzerine üç kez üç ayrı Cumhuriyetçi Senatör tarafından bloke edilmiş ancak tasarı 4’üncü kez Senato’ya geldiğinde buradaki oylamada kabul edildi.

Tasarıya karşı tepki gösteren Türkiye, bunu “siyasi bir gösteri” kabul ederek, kararı tanımadığını açıklamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.