Published On: Sun, Dec 15th, 2019

BM İklim Zirvesi hayal kırılığıyla sona erdi; Guterres’ten pes etmeyeceğm mesajı

MADRİD (TURKISH JOURNAL) – Şili’deki hükümet karşıtı protestolar nedeniyle Madrid’e yapılan 25’inci Birleşmiş Milletler (BM) “İklim Değişikliği Taraflar Konferansı”yla (COP25) ilgili yazılı açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, önemli bir fırsatın kaçırıldığını ve bu konuda pes etmeyeceğini bildirdi.

Küresel ısınmayla mücadele konusunda ülkelerin atması gereken adımların ele alındığı, Madrid’teki COP25 zirvesi sona ererken, yaklaşık 200 ülkenin temsil edildi.

2 Aralık’ta başlayan ve planlanandan 36 saat geç tamamlanan zirvede alınan kararlar beklentileri karşılamadı.

Anlaşmaya taraf ülkelere, sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda verdikleri taahhütleri önümüzdeki yıl içinde güçlendirmeleri için çağrısı yapılan sonuç bildirgesinde, Paris Anlaşması’nda koyulan hedeflerle ülkelerin mevcut vaatleri arasında “belirgin bir uçurum” olduğu kabul edildi.

Guterres: “Uluslararası toplum, ikilim değişikliğiyle mücadelede önemli bir fırsatı kaçırdı”

Konuyla ilgili açıklama yapan BM Genel Sekreteri Guterres, zirve sonucundan memnuniyetsizliğini şu ifadelerle dile getirdi; “Uluslararası toplum, ikilim değişikliğiyle mücadelede önemli bir fırsatı kaçırdı. Pes etmemeliyiz, vazgeçmeyeceğim.”

Guterres açıklamasında şunları kaydetti:

“2020 yılının, 2050’de karbon nötre ulaşılması ve 1,5 dereceden fazla sıcaklık artışıyla karşılaşılmaması için bilimin bize söylediğinin tüm ülkelerce benimseneceği bir sene olmasını sağlamak amacıyla çalışmak için her zamankinden daha da kararlıyım”

İklim değişikliyle mücadele konusunda daha cesur adımlar atılmasına engel olan ülkelerin başında Çin, ABD, Brezilya, Suudi Arabistan ve Avustralya’nın geldiği belirtildi.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamındaki kabul edilen Paris Anlaşması’na göre, küresel sıcaklık artışının sanayi devri öncesine kıyasla minimum 2 derecenin altında tutulması amacıyla tarafların sera gazı emisyonlarını belli ölçülerde azaltma taahhüdünde bulunarak yenilenebilir enerjiye yönelmeleri amaçlanıyor.

Şu ana kadar imzacı 197 ülkenin 187’si tarafından onaylanan anlaşmayı Türkiye 2016’da imzalarken, eski Başkan Barack Obama döneminde imza atan ABD, Başkan Donald Trump yönetimiyle birlikte imzasını çektiğini açıklamıştı.

2020’deki 26. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26) İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>