BM, UNRWA’nın görev süresini 2023’e kadar uzattı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD’nin finansmanını durdurmasıyla nakit sıkıntısı çeken Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA) görev süresini 30 Haziran 2023’a tarihine kadar uzattı.

BM Genel Kurulu, cuma günü yapılan oylamada, İsrail ve ABD’nin “hayır” oyuna karşılık, 169 “evet” oyuyla kuruluşun görev süresini 30 Haziran 2023’a kadar uzatan kararı kabul etti.

Küresel toplumun bugünkü oylamayla bir kez daha desteğini teyit etmesine rağmen, ajansın mali durumu alarm vermeye devam ediyor. UNRWA’nın bu mali açığı karşılayamazsa, Ajans tarafından istihdam edilen ve hayatını bu şekilde devam ettiren 30 bin Filistinli mültecinin geçim kaynağını kaybedebileceği belirtiliyor.

ABD ve İsrail’in kötü yönetim ve İsrail karşıtı eylemlerle suçladığı, dünyadaki toplam 25 milyon 900 bin mültecinin yüzde 20’sine denk gelen, 5 milyon 500 kişiye yardım sağlayan UNRWA, 1949’da Filistinli mültecilere yardım amacıyla kuruldu.

UNRWA, BM’ye bağlı bir kuruluş olarak, Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’te, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de 5 milyon 500 bin kayıtlı mülteciye eğitim, sağlık ve yardım hizmetlerinin yanı sıra barınma ve mikrofinans yardımı sağlıyor.

Doğu Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyan Başkan Donald Trump yönetiminin göreve gelmesinin ardından, kurum yönetimine karşı “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla en büyük bağışçı ABD, yılda 360 milyon dolar yardımı durdurmuştu. Bu kararın ardından büyük bir nakit sıkıntısı çeken UNRWA’ya Hollanda ve İsviçre de aynı iddialarla yardımı kesmişti.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.