Demokrat ağırlıklı Temsilciler Meclisi, Noel’den önce Trump’ı ‘azletme kararı’nı onaylamayı planlıyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, azil soruşturması kapsamında Cumhuriyetçi Partili Başkan Donald Trump’a yöneltilen azil suçlamalarını kabul ederek meclis genel kuruluna sundu. Böylelikle Demokratlar, çoğunlukta oldukları Temsilciler Meclisi’nde, haftaya yapılacak oylamayla Noel’den önce Trump’ı azletme kararını onaylama amacına ulaşmış olacaklar.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Trump’a yöneltilen “görevi suistimal” ve “Kongre’nin soruşturmasını engelleme” suçlamalarını içeren iki maddeyi kabul etti. Komisyonda kabul edilen azil kararının önümüzdeki hafta Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi genel kurulunda oylanması bekleniyor.

Temsilciler Mecisi genel kurulundaki oylamada azil kararının alınmasıyla Demokratlar, Noel tatilinden önce Trump’ın azil kararını alma hedefine ulaşmış olacaklar. Ancak Temsilciler Meclisi’nin azil kararını alması, Başkan Trump’ın azledilmesi için yeterli değil.

Trump hakkında azil kararı alınan 3. Başkan mı olacak?

ABD Temsilciler Meclisi’nde ülke tarihinde hakkında azil kararı aldığı iki başkan bulunuyor.

1868’de Andrew Johnson ve 1998’de Bill Clinton karşı meclis azil kararı alırken, Trump’ın hakkında bir azil kararını onaylaması halinde meclis bu konuda bugüne kadar 3 ABD başkanı hakkında bu kararı almış olacak.

Eski başkanlardan Richard Nixon hakkındaki FBI, ABD Vergi İdaresi (IRS), CIA gibi federal kurumları, siyasi rakiplerinin açıklarını bulmaya zorlayıp, kamu yetkilerini kötüye kullanmakla suçlanarak hakkında hazırlanan azil iddianamesinden sonra bir azil oylamasından önce görevinden istifa etmişti.

Son karar Cumhuriyetçi ağırlıklı Senato’da verilecek

53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat ve 2 de bağımsız senatörden oluşan 100 üyeli Senato’da Trump’a yönelik bir azil kararının çıkması ve başkanın görevinden uzaklaştırılması için salt çoğunluk değil, üçte ikilik çoğunluk olan 67 senatörün “evet” oyu gerekiyor.

Başkan Trump’ın azledilmesi konusunda son kararı verecek olan Senato’daki yargılama sürecinin ise, Noel ve Yılbaşı tatilinin ardından 2020’nin ilk günlerinde başlaması bekleniyor.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.