Untitled

WASHINGTON – Beyaz Saray tarafından 3 kez engellenen sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısı, hakkında azil soruşturması açılan Başkan Donald Trump’ın Kongre’de en zayıf olduğu günlerdeki 4’ncü denemesinde Senato’da onaylandı. Yasal bağlayıcılığı olmayan tasarının yasallaşması için Başkan Trump’ın imzası gerekiyor.

ABD Senatosu’na, Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan sözde soykırımı tasarısının oylamasında bu kez karşı çıkan senatör olmaması nedeniyle kabul

ABD Kongresi’nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’nde 29 Ekim’de 11’e karşı 405 oyla kabul edilen, sözde Ermeni Soykırımı tasarısı, Senato’da da kabul edildi.

Tasarıda şu üç ana madde yer alıyor: Sözde soykırımın resmi törenlerle anılması. ABD hükümetini sözde Ermeni soykırımı ya da herhangi bir soykırımı inkâr etmeye yönelik çabaların reddedilmesi. Sözde Ermeni soykırımına dair gerçeklerin eğitim yoluyla anlaşılmasının teşvik edilmesi.

ABD Başkanı Trump’ın tasarıyı veto etme yetkisi bulunuyor. Ancak, ABD anayasasına göre, Başkan tarafından veto edilen bir tasarının üçte iki çoğunlukla bir daha kabul edilmesi halinde, veto geçersiz oluyor.

Tasarı onay için Trump’a gidecek

ABD Başkanı Trump’ın tasarıyı veto etme yetkisi bulunuyor.

Ancak, ABD anayasasına göre, Başkan tarafından veto edilen bir tasarının üçte iki çoğunlukla bir daha kabul edilmesi halinde, veto geçersiz oluyor.

Türkiye’den tasarıya tepkiler

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu’nda kabul edilen sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısına ilişkin açıklamasında, tasarının kabulünü “Tarihin nasıl siyasileştirilebileceğinin utanç verici örneklerinden.” olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD Senatosunun 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin, “Yok hükmündeki bu karar, siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir.” dedi.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“ABD Senatosunun çarpık tarih anlayışını küçük siyasi hesaplarına alet eden kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da tasarıya ilişkin açıklamasında, “ABD Senatosu’nda kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçiremeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.