Trump: Erdoğan ile iyi anlaşıyorum

LONDRA – ABD Başkanı Donald Trump, Londra’daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi sevdiğini dile getirerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi anlaşıyorum” dedi.

Trump açıklamasında, S-400 nedeniyle Türkiye’nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret ederek, “Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak.” dedi.

Açıklamasında, ABD’nin Türkiye’yle iyi bir ilişkisi olduğunu, Suriye konusunda yapılan anlaşmanın işe yaradığını söyleyen Trump,
uzun süre Suriye’nin sınırlarında kaldıklarını ve artık çekildiklerini belirtirken de Türkiye’nin iyi iş çıkardığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de iyi anlaştığını belirten Trump, “Türkiye iyi bir müttefik ve öyle de olacak.” dedi.

Trump, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin üç hafta önce öldürüldüğünü hatırlatarak, “Türkiye çok yardımcıydı. Türkiye ve Türk askerinin tamamen kontrolü altındaki alanlardan uçtuk, kesinlikle çok destekleyicilerdi. Ne yaptığımızı, nereye gittiğimizi biliyorlardı. Türkiye daha iyi ve daha destekleyici olamazdı ve bence bu önemli.” ifadelerini kullandı.

“Obama Patriot alımına izin vermedi”

Trump, Türkiye’nin S-400 almasına ilişkin bir soru üzerine ise Ankara’nın Barack Obama yönetimi döneminde Patriot almak istediğini ancak Obama yönetiminin defalarca iletilen talebe olumlu yanıt vermediğini hatırlattı.

Bunun üzerine Türkiye’nin Rus sistemine yöneldiğini belirten Trump, Ankara’yla bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

S-400 nedeniyle Türkiye’nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret eden Trump, “Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak. Bunu yapmak istemiyorlar. Dünyadaki en iyi savaş uçaklarını almak istiyorlar. Çok sayıda almak istiyorlar ve halihazırda milyarlarca dolar koydular.” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyonunu durdurduğunu belirterek, “Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız.” dedi.

Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu, bunun için sınıra bakılmasının yeterli olacağını kaydeden Stoltenberg, “Türkiye IŞİD’le mücadelemizde aşırı derecede önemli bir ülkeydi. IŞİD’in yenilmesi Türkiye’deki üsler kullanılmadan mümkün olamazdı.” dedi.

Macron’un NATO çıklamaları

Trump, Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” şeklindeki açıklamasının “çok nahoş” olduğunu belirtti.

Başkan Trump, Macron’un tartışma yaratan söz konusu açıklamasıyla ilgili şunları kaydetti:

“Türkiye de ‘onun beyin ölümü gerçekleşti’ şeklinde cevap verdi. NATO, büyük bir hizmette bulunuyor. Bu aynı zamanda ABD’ye karşı adaletsiz bir tutum. Çünkü ABD, kendi payına düşen bütçeyi ödüyor. Macro’nun ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ açıklaması oldukça saygısızca.” ifadelerini kullandı.

Trump, Macron’un açıklamasının ittifakın 28 üyesi açısından “çok nahoş” olduğunu kaydetti.

Fransa’nın ekonomik açıdan iyi durumda olmadığını, sarı yeleklilerin gösterilerinin devam ettiğini ifade eden Trump, “Bunlar varken kalkıp NATO’yla ilgili böyle bir açıklama yapamazsınız, oldukça saygısızca.” dedi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.