Halkbank’tan davanın düşürülmesi ve reddihakim talebi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi’nde İran yaptırımlarını delmekle suçlanan ve ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, bankayı savunan King & Spalding firmasından avukat Andrew C. Hruska, mahkemeye sunduğu 20 sayfalık dilekçesinde mahkemenin yargı yetkisinin olmadığını ve avukatlara ”sınırlı ve özel temsil” hakkı verilmesi talebinde bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde, terörle mücadele çerçevesinde güvenlik bölge oluşturmak maksadıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın ardından, Türkiye’ye karşı “etnik temizlik” yapıyor suçlamalarıyla ABD’de oluşturulan baskıların ardından ABD Adalet Bakanlığı’nın 16 Ekim’de Halkbank’a karşı açtığı Rıza Sarraf ve Hakan Atilla davasının hakimi Richard Berman’ın baktığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

Bankanın avukatlarından Hruska, Halkbank’ın da diğer bazı davalarda olduğu gibi ancak sınırlı ve özel şartlar altında ABD’de yargılanabileceğini bildirdi.

Talep ettikleri özel oturuma sadece mahkemenin yargı yetkisi olmadığını anlatmak, davanın düşmesi ve reddihakim taleplerini iletmek için sınırlı yetkiyle katılacaklarını ifade eden avukatlar dilekçede adil yargı kapsamında yargı yetkisi bulunmayan mahkemenin ”akıl almaz” uygulamasına karşı çıkma hakkı olduğunu belirttiler.

Avukatlar dilekçelerinde, temyiz mahkemesinin, 11 Eylül saldırılarıyla bağlantılı olduğu iddia edilen yabancı bir bankanın, ABD’de faaliyet göstermediği gerekçesiyle söz konusu bankanın yargılanamayacağı yönündeki kararını Halkbank için örnek gösterdiler.

Açılan davaya bakan Hakim Berman’dan kendisini davadan çekmesini isteyerek, “reddihakim talebi”nde bulunan avukatlar, bir şirket olarak Halkbank’ın fiziksel bedeni olmadığı için “firari” olamayacağı ifadesine de yer verdiler.

Savcılığa da avukatların iddiaları ve savunmaları yanıtlamaları için 26 Kasım’a kadar süre veren Hakim Berman, savcılığın yazılı başvurusundan sonra Halkbank’a 2 Aralık’a kadar savcılığın sunacağı dilekçeye cevap için yeni bir ek süre tanımıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.