Kıbrıs’ta iki toplumlu federasyon isteyen ABD’den Güney Kıbrıs’a destek açıklaması

WASHINGTON – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik iş birliğine değinerek, ABD’nin Güney Kıbrıs’a desteğinde kararlı olduğunu bildirdi.

Bakan Pompeo ve Güney Kıbrıs Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile Washington’da Doğu Akdeniz ve bölgesel iş birliği konularını ele alan bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo ve Christodoulides arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklamasında, görüşmede ABD ve Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik fikir alışverişi yapıldığını ve terörle mücadele, deniz ve sınır güvenliğinin korunması ile bölgesel istikrarın geliştirilmesi konularının ele alındığını belirtti.

Ortagus açıklamasında şunları kaydetti:

“Bakan Pompeo, Doğu Akdeniz’deki stratejik iş birliği ve ABD’nin Güney Kıbrıs’a desteğindeki kararlılığını vurgulayıp, (Güney) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklar geliştirme hakkı konusundaki uzun süredir devam eden ABD politikasını teyit etti. Bakan Pompeo, ayrıca ABD’nin, Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların yararına olacak şekilde iki taraflı ve iki toplumlu bir federasyon altında birleştirme konusunda Kıbrıs liderliğindeki BM çabalarına olan desteğini sürdüreceğini vurguladı.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.