Published On: Sun, Nov 3rd, 2019

Erdoğan’ı bekleyen Trump, Suriye’deki durumdan memnun

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’a gelmek istediğini ve Suriye sınırındaki durumdan memnun olduğunu söyledi.

Bir süredir azil soruşturmasında yaşanan yeni gelişmeler nedeniyle Türkiye ve Suriye konularında açıklama yapmayan ABD Başkanı, ABD Kongresi’nde onaylanan Türkiye aleyhine tasarıların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce planlanan 13 Kasım’da Beyaz Saray ziyaretiyle ilgili belirsizlikleri gideren açıklamada bulundu.

Başkan Trump, Mississippi eyaletinde yapacağı seçim miting öncesinde Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapması planlanan 13 Kasım’daki ziyaretle ilgili soruyu yanıtlarken, Erdoğan’ın Beyaz Saray’a gelmek istediğini ve kendisiyle ilişkilerin çok iyi olduğunu ifade etti.

Suriye’de “ateşkesin sağlanması”ndan memnuniyeti dile getirdi Trump, ABD yönetiminin Türkiye ve Kürt güçlerle birlikte çalışmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Trump açıklamasında Suriye’de barışın sağlanması için “Suriye ve Türkiye gibi ülkelerin sınır devriyesi yapmaya devam edebileceklerini” belirken, Amerikan askerlerini geri getirme düşüncesini yineledi.

Trump, sadece bölgedeki petrolü güvence altına almak için bir grup asker bıraktıklarını söyledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>