Amerikan Türk Cemiyeti’den, Vehbi Koç Vakfı’na “Hayırseverlikte Mükemmellik Ödülü”

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik ve kültürel bağları geliştirmek üzere 70 yıldır ABD’de faaliyet gösteren, Türk Amerikan Cemiyeti’nin (The American Turkish Society-ATS) “Hayırseverlikte Mükemmellik Ödülü”, bu yıl 50’nci yaşını kutlayan Vehbi Koç Vakfı’na verildi.

ABD’de 70’nci faaliyet yılını kutlayan, bir dönem başkanlığını dünyaca ünlü müzik adamı Ahmet Ertegün’ün yaptığı Türk-Amerikan kuruluşu ATS’in ev sahipliğindeki yıllık galada 50’nci yaşını kutlayan Vehbi Koç Vakfı ödülendirildi.

New York’taki Cipriani restoranda düzenlenen galada, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, vakıf adına aldığı “Hayırseverlikte Mükemmellik Ödülü”nü, dünyada hayırseverlerle yerel sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi amaçlayan Synergos isimli organizasyonun kurucusu Peggy Rockefeller Dulaney takdim etti.

Ödül takidiminde, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Esra Koç ve ATS Eş Başkanları Ümit Taftalı ile Lawrence M. Kaye de sahneye çıkarak Semahat Arsel’e eşlik ettiler.

Vehbi Koç Vakfı’nın 50’nci yılına özel kısa belgeselin gösterildiği gecede, vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel bir konuşma yaptı.

Konuşmasında “Babam Vehbi Koç, sana verdiklerinden bir kısmını ülkene geri vermek zorundasın felsefesine inanırdı.” diyen Semahat Arsel şunları kaydetti:

“Kendisi, gelişmiş bir hayırseverlik sistemiyle 1946’da Amerika’ya gittiğinde karşılaştı. Carnegie, Ford, Rockefeller gibi başarılı ve büyük sanayi kuruluşlarının açtığı hastane, üniversite ve müzeleri gördü. Türkiye’ye döndüğünde bu gibi vakıfların kuruluşunu özendiren yasal bir çerçeve olmadığını fark etti. Bu yapıyı kurabilmek için yılmadan tam 20 yıl uğraştı.”

Arsel konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“1969’da Vehbi Koç Vakfı’nı kurdu. Koç Holding’in yüzde 10 hissesini bu vakfa bağışladı. Vehbi Koç Vakfı üç ana odak noktası olan ‘Eğitim, Kültür ve Sağlık’ alanlarında faaliyet gösteriyor. Biz Koç Ailesi’nin ikinci kuşağı olarak Vehbi Koç Vakfı’nın bugünlere gelebilmesi için çok çalıştık. Ailemizin üçüncü jenerasyonunun da aynı sorumluluğu paylaşmasından dolayı gururluyum. Koç Ailesi ve Vehbi Koç Vakfı adına bu özel yılımızı onurlandıran The American Turkish Society Yönetim Kurulu’na Koç Ailesi ve Vehbi Koç Vakfı adına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Topluluğun 70’inci kuruluş yıl dönümünü de kutluyorum. Bu ödülü Peggy Dulany Rockefeller’dan almak da ailelerimizin uzun yıllara dayanan dostluğumuza binaen benim için ayrıca özel ve anlamlı.”

Ödül gecesine, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş ve eşi Filiz Aktaş ile birlikte, Dr. Öz, Türk ve Amerikan diplomatlar, kamu ve özel sektörden üst düzey temsilciler, sanatçılar, bilim insanları, gazeteciler ve kanaat önderlerinden oluşan kalabalık bir davetli grubu katıldı.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.