Başkan Trump açıkladı: Bağdadi’nin sonu, çıkmaz tünelde geldi

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, vahşi infazları, kitlesel katliamları, dünyaya yayılan intihar saldırıları ile küresel kâbusa dönüşen DAEŞ’in kurucu lideri Ebubekir el Bağdadi’nin, ABD özel kuvvetlerinin İdlib’te düzenlediği operasyonda öldüğünü açıkladı.

Konuyla ilgili Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Trump, operasyonda Bağdadi’yle birlikte yardımcılarının da özel kuvvetler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Trump açıklamasında, Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki operasyon için Türkiye, Rusya ve ‘Suriyeli Kürtlere’ teşekkür ederken, operasyonda örgüte ait önemli bir arşivin de ele geçirildiğini duyurdu.

Trump, Bağdadi’nin operasyon sırasında sonu olmayan bir tünele kaçtığı ancak yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığını ve yanındaki 3 çocuğuyla birlikte korkakça öldüğünü kaydetti.

Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“ABD dün dünyanın en büyük terör örgütünün liderine hak ettiği adaleti sağladı. Bağdadi dünyanın en kötü terör örgütünün lideriydi. ABD yıllardır Bağdadi’yi arıyordu, bu, yönetimimin en büyük ulusal güvenlik önceliği idi. ABD askerleri kuzeybatı Suriye’de misyonlarını başarıyla yerine getirdiler, ABD personeli harikaydı”

Trump’tan Türkiye’ye teşekkür

Konuşmasında, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a da Bağdadi’ye karşı operasyona desteklerinden dolayı teşekkür eden Trump, Türkiye’nin katkısı için “mükemmeldi” ifadesini kullandı. Trump, Rusya’nın operasyon için hava sahasını açtığını ve Kürtler’in de önemli bilgiler paylaştığını söyledi.

Denize gömüldü

ABD’li yetkililer Cumartesi günü Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen operasyonda öldürülen DAEŞ lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin cenazesinden geriye kalanların denize gömüldüğünü ve bunun İslami kurallara göre yapıldığı belirtildi.

2011 yılında Pakistan’da düzenlenen operasyonda öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in cenazesinin de denize bırakıldığı açıklanmıştı. Bin Ladin’in cenazesi uçak gemisi USS Carl Vinson’a nakledilmiş, yıkanıp kefene sarılarak, duası da yapılarak denize bırakıldığı açıklanmıştı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.