Başkan Trump Türkiye’ye yaptırımları imzaladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Başkan Donald Trump “Barış Pınarı Harekatı”yla ilgili yaptığı en son açıklamada, ‘Türkiye’nin operasyonu insani krize neden oluyor ve olası savaş suçları koşullarını yaratıyor’ diyerek Türkiye’ye yaptırımları imzalayacağını bildirdikten hemen sonra bu konudaki kararı imzaladı.

Başkan Trump, dün ABD birliklerinin bölgeden çekeceğini bildirmesinin ardından bugün yaptığı açıklamada, Suriye’de asker bulundurulmasını isteyenlerle dalga geçercesine attığı Twitter mesajında, “Suriye’nin Kürtleri korumasına, Rusya, Çin veya Napolyon Bonapart, kim yardım etmek isterse bu iyi. Umarım hepsi bunu bunu iyi harika yapar, biz 7.000 mil uzaktayız!” dedi.

100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasını durdurma kararı

Başkan Trump mesajında ise Türkiye’nin askeri harekatı nedeniyle başta kendi partisi olmak üzere Kongre’de ve Amerikan kamuoyunda Türkiye’ye karşı eşine az rastlanır şekilde yükselen karşı sesleri susturmak için, Türk hükümeti yetkililerine yaptırım uygulanmasını öngören kararnameyi yakında imzalayacağını bildirdi.

Daha sonra Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Türk Hükümet yetkililerinin Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez olduğu açıklandı. Karar göre söz konusu bakanların eğer ABD’deki mal varlıkları var ise bunlar dondurulacak ve ABD’ye seyahat etmeleri askıya alınacak.

Başkan Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’beirn’i bu konuda istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gönderecek.

Başkan Trump açıklamasında şunları kaydetti:

“Yakında Türkiye hükümetinin mevcut ve eski yetkililerine, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine destek veren kişilere yaptırımı içeren bir başkanlık kararnamesini imzalayacağım.”

Alınacak kararda, “Çelik için gümrük vergisi Mayıs ayından önceki gibi yüzde 50’ye çıkarılacak. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile yürüttüğü 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakerelerini derhal durduracağı” bilgisi de yer aldı.

Trump açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin askeri taarruzu sivillerin hayatıyla bölge barışı, güvenliği ve istikrarını tehdit ediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok net ilettim: Türkiye’nin harekatı insani krize ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor. Türkiye etnik ve dini azınlıklar dahil olmak üzere, sivillerin güvenliğini  güvence altına almalı. Şu an ve belki gelecekte de bölgedeki DAEŞ teröristlerinin tutukluluklarından sorumlu olmalı. Ne yazık ki Türkiye işgalinin insani etkilerini azaltıyor gibi görünmüyor.

Daha önce de söylediğim gibi, Suriye’nin kuzeydoğusunda kalan tüm ABD askerlerini çekiyorum. ABD DAEŞ’in fiziki halifeliğini yenilgiye uğrattı. Suriye’den ayrılacak olan ABD askerleri durumu takip etmek üzere ve 2014’te yaşananların ve göz ardı edilen DAEŞ tehdidinin Irak ve Suriye’yi kırıp geçirdiği dönemin tekrarlanmaması için bölgede yeniden konuşlandırılacak. Az sayıda ABD askeri, DAEŞ’in kalıntılarını dağıtmaya devam etmek üzere, güney Suriye’deki Al Tanf üssünde kalacak.

ABD, Suriye’deki korkunç eylemleri kolaylaştıran ve finanse edenlere yönelik olarak ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanmaya devam edecek. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım.”

Trump’ın son kararından da memnun olmadılar

Eski Beyaz Saray sözcülerinden Harvard Kennedy School Profesörü Nicholas Burns Trump’ın kararını “Çok az ve çok geç” ifadesiyle açıklarken, Trump’ın asker çekmesini eleştirdi ve DAEŞ’in yeniden canlanacağını iddia etti.

FETÖ lideri Fetullah Gülen’in kaldığı bölgedeki Lehigh Universitesi’nde Ortadoğu Araştırmaları bölümünde Uluslararası İlişkiler Profesörü Henri Barkey de aslında Başkan Trump’ın yaptırım uygulamak istemediğini belirtTBaşkanı Kongre’nin yaptırım kararlarını engellemenin yollarını aramakla suçladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.