Published On: Mon, Oct 14th, 2019

Afet riskini azaltması için trilyonlarca dolar gerekiyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, pazar günü, Uluslararası Afet Riskini Azaltma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, iklim direncinin ve felaket riskinin azaltılmasının güçlü bir ekonomik sorun olduğunu söyledi. 

Genel Sekreter Guterres, felaketlerin yol açabileceği korkunç acıyı vurguladı ve on yıllarca süren gelişim sonucu elde edilen kazançların, bir anda yok olabileceğini söyledi. İklim direncinin ve afet riskinin azaltılması için, önümüzdeki on yıl boyunca yeni konutlar, okullar, hastaneler ve altyapı yatırımlarına ayrılması ve trilyonlarca doların kullanılması gerektiğini ekledi.  

Guterres, yapılması gerekenler, insanların mutsuzluğunu azalttığı gibi, ekonomiye olumlu etkisi olduğunu belirtti. Yeni iş imkanları ve maddi tasarruf sağladığını vurgulayan Guterres, ‘’yapılan her bir dolarlık yatırım için, altı dolar tasarruf edilebilir’’ dedi.  

Guterres, acil iklim eylemi ve felaket riskinin azaltılması için, ‘BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ tarihine kadar, 10 yılın eylemi olarak ele alınması için çağrıda bulundu. 

Uluslararası Günün 2019 teması, kritik altyapıya verilen zararın azaltılmasına ve temel hizmetlerin bozulmasına odaklanmaktır. Tema, Japonya Sendai’deki  Üçüncü Birleşmiş Milletler Afet Riskini Azaltma Konferansı’nda kabul edilen, afet risklerini azaltma konusunda büyük bir anlaşmadır.

Uluslararası Gün, ilk kez 1989 yılında, Genel Kurul’un küresel risk bilinci ve felaket azaltma kültürünü tanıtmak için kutlanmış, dünyadaki insanların ve toplulukların felaketlere maruz kalmalarını azaltmak ve karşılaştıkları risklerin önemi konusunda, günümüzde, farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>