Trump’tan Türkiye’ye yaptırım konusunda “beklemede kalın” mesajı

WASHIONGTON (TURKISH JOURNAL) – Hakkında ABD Kongresi’nde görevden alma soruşturması açılan Başkan Donald Trump, yaptığı açıklamalarda her zaman olduğu gibi yine iç siyasete yönelik mesajlar verip, Türkiye’ye yaptırım konusunda “beklemede kalın” derken, Suriye’de 1000 ABD askerini güneye çekti ve ABD’nin bölgede asker bulundurmasına karşı açıklamalarda bulundu.

Başkan Trump, ABD ve dünya kamuoyunda Türkiye karşıtı yoğun bir algı operasyonuyla, seviye olarak Suriye’de kimyasal silah kullanımında Esed rejimine karşı gösterilen tepkiden dahi daha büyük bir Türkiye karşıtı tepkinin oluşmasına ve Demokrat-Cumhuriyetçi bir çok Kongre üyesi ve senatörün Türkiye’ye ambargo baskısına rağmen Barış Pınarı Harekatı’nı Kongre’deki azil soruşturmasından kurtulma konusunda kendine malzeme yapabileceği yönünde sinyaller verse Türkiye’nin askeri operasyonuna katkı sağlayacak 1000 ABD askerinin geri çekilmesi emri verdi.

Başkan Trump ayrıca yaptığı açıklamalarda, Suriye’de ABD askeri varlığından yana olanlara karşı mesajlar verdi.

Trump açıklamalardan, bazı ulusal güvenlik ve insani konular hariç, hemen tüm konularda karşıt görüşlere sahip bugünkü Beyaz Saray ile Kongre’nin Türkiye’ye yaptırım konusunda “fikir birliği”ne sahip olduğunu bildirdi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamasında Trump, “Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın” ifadesini kullanırken şunları kaydetti:

“Türkiye’ye kuvvetli yaptırımlar uygulama konusunda Lindsey Graham ve Demokratlar dahil Kongre’nin birçok üyesiyle uğraşıyorum. Maliye Bakanlığı hazır. İlave yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın” dedi.

Savaş karşıtı açıklamalar

Mesajlarında, Türkiye sınırında devam eden yoğun çatışmalara dahil olmamakla ‘büyük bir akıllılık’ yaptıkları ifadesine yer veren Trump, bölgede ABD askerinin olmamasını şu ifadelerle savundu:

“Yanılgıya düşerek bizi Ortadoğu savaşlarının ortasına atanlar hâlâ savaşmak için bastırıyor. Ne kadar kötü bir karar verdikleri hakkında hiçbir fikirleri yok. Neden savaş ilanı talep etmiyorlar? İki yıl önce, Irak’ın Suriye’nin bir başka bölgesinde Kürtlerle savaşmak istediği zamanı hatırlıyor musunuz? Pek çok kişi daha yeni savaştığımız Irak’a karşı Kürtlerle birlikte mücadele etmemizi istemişti. Ben hayır dedim ve Kürtler savaşı bıraktı, iki defa. Şimdi de aynı şey Türkiye ile oluyor.”

Trump, Kürtler ve Türklerin yıllardır savaştığını ve Türkiye’nin PKK’yı ‘en kötü terörist’ olarak gördüğünü belirtirken, “Diğerleri gelipi taraflardan biri ya da diğeri için savaşmak isteyebilir. Bırakın yapsınlar! Biz durumu yakından izliyoruz. Sonu olmayan savaşlar!” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.