“Güç olsa da 2015 İran anlaşması’na destek” kararı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – 2015’te yapılan İran nükleer anlaşmanın tarafı Rusya, Çin, İngiltere Fransa, Almanya Dışişleri Bakanları BM’de yaptıkları toplantıda, tüm zorluklara rağmen “küresel nükleer silahların yayılmasının önlenmesinin” kilit bir unsuru olmaya devam ettiği nedeniyle anlaşmayı koruma kararı aldıklarını bildirdiler.

BM’de bakanlar düzeyinde yapılan kapalı toplantıda güç olsa da İran anlaşmasına İran anlaşmasına destek kararı çıktı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini toplantının ardından İran anlaşmasının tarafları, Rusya, Çin, İngiltere Fransa, Almanya ve İran Dışişleri bakanları adına basına kısa bir açıklamada bulundu.

Mogherini toplantıda, Başkan Donald Trump’ın 2018’de ABD’yi geri çektiği İran’la yapılan anlaşmayı desteklemeye devam kararı alındığını bildirdi.

Mogherini açıklamasında, anlaşmanın hala yürürlükte olduğunu ve mevcut sıkınları göz önünde bulundurarak 2015’te eski Başkan Barack Obama döneminde ABD’nin de imza koyduğu anlaşmayı koruyama devam edeceklerini bildirdi.

Anlaşmanın nükleer taahhütler ve yaptırımların kaldırılmasını içeren ekonomik ayağında sorunlar olmasına rağmen tarafların anlaşmanın korunması konusunda kararlı olduğunu bildiren Mogherini; “Anlaşmanın korunmasının giderek güç olduğu gerçeğini gizlemeyeceğim ama anlaşmayı korumaya ve karşılaşacağımız zorlukların üstesinden gelmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Turkish Journal

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.