Trump’tan dünyaya küreselleşme yerine milliyetçilik tavsiyesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump Birleşmiş Milletler kürüsünden dünyaya 3. kez seslendiği konuşmasında, milliyetçilik, ulusal egemenliği destekleyen, küreselleşmeye karşı çıkan bir mesaj verdi.

Dünya liderlerinin, modern dünyanın oluşturduğu en meşru uluslararası ortak kuruluşu BM çatısı altında dünyanın en önemli sorunlarına çözüm bulmak için bir araya geldikleri BM’nin 74. Genel Kurul yıllık üst düzey toplantıları tüm hızıyla devam ediyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 74. Genel Başkanı Ticcani Muhammed Bande’nin açılış konuşmalarıyla başlayan ilk günkü toplantıda Amazon ormanlarındaki artan yangınlarla, uluslararası tepkileri üzerine toplayan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ardından dünya kürsüsüne Başkan Trump çıktı.

BM Genel Kurulu’nda 100’ün üzerinde liderine hitap eden Trump, “Görevden azil” tartışmalarının alevlendiği günlere denk gelen düşük enerjiyle yaptığı konuşmasında, bütün ulusların egemenliklerine sahip çıkması, sınırlarını koruması tavsiyesinde bulundu.

Ülkelerinin çıkarlarını önemsemeyen karşılıklı ve uluslararası işbirliğini reddetmesi gerektiği yönündeki iddiasını tekrarlayan Trump, duvar takıntısını hatırlatırcasına, küresellik karşıtı mesajlar verirken, “Gelecek küreselcilere ait değil; yurtseverlere ait” dedi.

Konuşmasında, “Demokrasi istiyorsanız, egemenliğinizi koruyun” diyen Trump “Ve eğer barış istiyorsan, ulusunu sev” ifadesini kullandı.

Trump konuşmasında şunları kaydetti:

“Bilge liderler ilk önce kendi halklarının ve kendi ülkelerinin iyiliğini dile getirir. Gelecek küreselcilere ait değil. Gelecek vatanseverlere ait. Gelecek, vatandaşlarını koruyan, komşularına saygı duyan ve her ülkeyi özel ve benzersiz kılan farklılıkları onurlandıran egemen ve bağımsız uluslara aittir. “

Çin’in uluslararası ticarette haksız rekabetini eleştiren Trump, İran’ın “kana susamışlığı”na hiçbir ülkenin yardım etmemesi gerektiğini ve İran’a yaptırımların sürebileceğini belirtti. Trump konuşmasında, Venezüela’daki sosyalist Nicolas Maduro yönetimine de yüklendi.

Başkan Trump daha sonra sert eleştirilerde bulunduğu İran ve

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.