ABD ve İngiltere’den BM’ye Uygur çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, ABD’nin İngiltere ile ortaklaşa düzenlediği
Sincan’daki insan hakları krizi konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Milletler’i (BM) dini özgürlükleri ve inançları kısıtlamak da dahil insan hakları ihlalleri konusunda Çin’i yakından soruşturma ve denetlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Sullivan, İngiltere adına İngiltere Dışişleri Bakanlığı İngiliz Milletler Topluluğu ve Birleşmiş Milletlerden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmad’ın katıldığı, BM 74. Genel Kurulu genel görüşmeleri çerçevesinde düzenelen “Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki İnsan Hakları Krizi” başlıklı yan etkinlikte bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ABD’nin, uluslararası kuruluşların ve BM organlarının yaptığı araştırmaların Çin’in Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlalleriyle ilgili edindiği bilgileri paylaşan Sullivan, 1 milyondan fazla Uygur Türkünün Nisan 2017’den bu yana kamplarda tutulduğunu kaydetti.

ABD’nin, bu kamplarda “ölüm olaylarına, zorla çalıştırma, işkenceye ve diğer zalimce, insanlık dışı, onur kırıcı muamelelere dair güvenilir bilgiler edindi”ğini belirten Sullivan, “BM’yi, Çin’i yakından soruşturma ve denetlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Sullivan kampları Çin’in “mesleki eğitim merkezi” olarak nitelendirmesine de değinirken, “Kamplarda, başarılı doktorlar, akademisyenler, iş insanları, çocuklar ve yaşlılar da var. Bu kişilerin mesleki eğitime ihtiyacı yok. Doktorların hastalarını muayene etmeleri gerek. Profesörler makale yazmalı ve ders vermeli, çocuklar da okula gitmeli ve oyun oynamalı.” diye konuştu.

BM’ye çağrı

Sullivan BM’nin bir an önce Sincan’a BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin erişimini sağlaması gerektiğini belirtirken şu çağrıyı yaptı:
“BM’nin ve üye ülkelerin, Sincan’daki Müslümanlara yapılanlar da dahil her yerdeki insan hakları ihlallerine karşı çıkma sorumluğu bulunuyor. BM’yi dini özgürlükleri ve inançları kısıtlamak da dahil insan hakları ihlalleri konusunda Çin’i yakından soruşturma ve denetlemeye davet ediyoruz.”

Sullivan, Çin’in baskı kampanyasına karşı uluslararası çabaların arttırılması çağrısında bulunurken, “Tarih, uluslararası toplumu insan haklarına ve temel özgürlüklere saldırılara nasıl yanıt verdiği konusunda yargılayacak.” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığında İngiliz Milletler Topluluğu ve Birleşmiş Milletlerden Sorumlu Devlet Bakanı Lord Ahmad de toplantıda yaptığı konuşmada, Sincan’daki krizle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çin’e BM komitesinin tavsiye kararına uyma çağrısı

Lorda Ahmad şunları kaydetti:

“ABD’deki meslektaşlarımız ve arkadaşlarımız ve bugün Avrupa’dan gelen diğer ortak arkadaşlarımız gibi, biz de Birleşik Krallık’ta, Sincan’daki insan hakları durumundan derinden endişe duyuyoruz. Olanların ciddiyetini kabul etmek ve daha da önemlisi, acı çekenlerin durumuna dikkat çekmek, koşullarını hafifletmek ve insanlık onurunun ve insan haklarının geri dönüşü için çağrı yapmak uluslararası bir topluluk olarak bizim ortak sorumluluğumuzdur.”

Lord Ahmad Çin’e, BM’nin Sincan ile ilgili Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Komitesi’nin tavsiye kararına uyma çağrısında bulunurken, şu ifadeleri kullandı:

“Çin’e defalarca BM’nin Sincan ile ilgili Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Komitesi’nin tavsiyelerini uygulaması çağrısında bulunduk. Bunu daha geçen hafta İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığımız ulusal açıklamada tekrar yaptık ve bugün tekrar söylüyorum. Çin, defalarca Sincan gözaltı merkezlerinin, yerel nüfusa fayda sağlayan mesleki eğitim için olduğunu söyledi. Bu gerçekten doğruysa, Çin İnsan Hakları Yüksek Komiserliği de dahil olmak üzere BM uzmanlarına derhal bölgeye sınırsız erişimi sağlayacak şekilde izin vermelidir.”

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.