Guterres: “İklim değişikliğinden benim kuşağım sorumludur, genç kuşak, bizlerden hesap sormalı”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, öğrencilerin ve genç aktivistlerin katıldığı ilk defa gerçekleştirilen Gençlik İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada “İklim değişikliğinden benim kuşağım sorumludur. Genç kuşak, bizlerden hesap sormalılar” dedi.

Gençlik İklim Zirvesi çerçevesinde düzenlenen açılış panelinde konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, kendi kuşağının iklim değişikliği konusunda büyük sorumlulukları olduğunu söyledi.

Yeni kuşağın görevi “bizi sorumlu tutarak, insanlığın geleceğine ihanet etmememizi sağlamaları gerekir’” dedi. Kendi kuşağının, adil olma ve planeti koruma konularında  başarısız olduklarını dile getirdi.

Siyasetçilerin çok konuştuklarını ancak çok az dinlediklerini söyleyen Guterres, bunun önemli bir problem olduğunu vurgularken, “Çünkü dinledikçe öğrenebiliyoruz” dedi.

İklim değişikliğinin neden olduğu günümüz problemleri üzerinde duran Antonio Guterres, Afrika’daki kuraklık, aşırı ısınmalar, mercanların beyazlaşması, doğal afetlerin artması, buzulların erimesi gibi, önemli olumsuz değişikliklerin olduğunu vurgularken, bu sorunların masaya yatırılmasının çok kolay olmadığını söyledi.

Guterres konuşmasında, “Dünyanın birçok yerinde iklim değişikliği konusunda tepkilerin artması, gösterilerin yapılması, iş dünyasının ve yönetim birimlerinin dikkatlerini bu konuya yöneltti. Hala yapılması gereken çok şey var. Tamamen harekete geçtiğimizi söyleyemeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmasına, “Şu anda olmaması yada yaşanmaması gereken durumlar hala devam etmekte. Değişiklikler, siz gençlerin yaptığı küçük çaplı çabalarla ivme kazanmıştır.” sözleriyle devam eden Guterres, “Toplumları veya devletleri, iklim değişikliği konusunda harekete geçirdiniz. Bunun çok önemli olduğunu söylemek isterim.” diye konuştu.

Guterres konuşmasında şunları kaydetti:

“İnsanlığın ilk doğuşundan günümüze dek, insanlar arasında hep anlaşmazlık ve savaş olmuştur. İnsanlık tarihinde ilk kez insanlarla gezegen ve doğa arasında bir anlaşmazlık yaşanıyor. Geleceğimizin yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayız. İnsanlar her geçen gün daha çok acı çekiyorlar ve ölüyorlar.’

BM bünyesinde, pazartesi başlayacak olan İklim Değişikliği Zirvesi’ne, 60 ülke en üst düzeyde devlet veya hükümet başkanı seviyesinde temsil edilirken, düzenlenecek toplantılarda, Guterres hem insanlık hem de gezegenimiz için harekete geçmemiz gerektiği çağrısını yapacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın inanmadığı iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım olarak görülen BM’deki İklim Zirvesi’nde ABD en düşük seviyede temsil edilecek.

Greta Thunberg (Sağdan 2) BM Genel Sekreteri Guterrres’in açılış paneline katıldığı ilk kez düzenlenen Gençlik İklim Zirvesi’nde konuştu. Fotoğraf: Turkish Journal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.