Published On: Mon, Sep 23rd, 2019

Başkan Trump’tan BM’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Brunson teşekkürü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı konuşmada, rahip Andrew Brunson’ın ABD’ye geri getirilmesi hikayesine kısaca değinirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, “güçlü bir adam” ve “arkadaşım” ifadelerini kullandı.

BM’nin 74. dönem üst düzey toplantılarına katılmak için New York’a gelen liderlerin bir haftayı aşan zorlu diplomasi trafiği İklim Zirvesi’yle başladı.

İklim Zirvesi’nin yapıldığı saatlerde Başkan Trump, daha önce katılmayacağını açıkladığı zirvenin yapıldığı salona sürpriz bir ziyarette bulunduktan sonra, ABD’nin BM Daimi Temsilciliğinin BM’de düzenlediği “Dini Özgürlüklerin Korunması için Küresel Çağrı” başlıklı toplantıda bir konuşma yaptı.

Rahip Brunson’un da izleyiciler arasında bulunduğu salona BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft ile birlikte giren Trump’ı dinleyenler arasında kızı ve danışmanı Ivanka Trump da yer aldı. Ivanka Trump, Osaka’daki G20 Zirvesi’nde olduğu gibi BM’deki ilk günkü toplantının da ilgi odağı olurken, bir çok kişinin resim çektirmek için sıraya girdiği görüldü.

Başkan Trump konuşmasında, Türkiye’de tutuklu bulunan ve daha sonra ev hapsine çıkarıllan rahip Andrew Brunson’ın ABD’ye dönüş hikayesine değindi. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Trump, “güçlü bir adam” ve “arkadaşım” ifadelerini kullandı.

Trump, “Rahip Brunson uzun süreli tutukluğunun ardından, benim arkadaşım olan, güçlü adamla kısa ve saygın müzakere sonucunda evine döndürüldü” dedi. Önceki yönetimin konuyla yeterince güçlü şekilde ilgilenmediğini belirten Trump, eski Başkan Barack Obama yönetimine yüklendi.

Başkan Trump zirvede yaptığı konuşmada ayrıca, ABD’nin dini özgürlüklerin korunması için 25 milyon dolar harcadığını belirtirken
“Bugün, tüm uluslardan bu acil ahlaki görevde bize katılmalarını istiyorum.” dedi. Trump konuşmasında, “Dünyanın hükümetlerinden, her insanın vicdanını takip etme, inançlarıyla yaşama ve Tanrı’ya şükretme hakkını onurlandırmasını istiyoruz. ABD’nin bu kritik görevde hayati bir rolü var.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Sincan bölgesindeki ihlallere değinmedi

Toplantıda ayrıca Uygur Türkü Cevher İlham da ayrılıkçılıkla ilgili suçlamalarla Çin’de bir ömür boyu hapis cezasına çarptırılan babası Tohti İlham hakkında konuştu.

Başkan Trump’ın bir çok bölgedeki dini özgürlüklüklerle ihlallere değinirken, konuşmasında Sincan’daki ihlallere yer vermediği dikkat çekti.

Sincan’dan bahsetmeme nedenin Trump’ın Çin’le ticaret anlaşması yapma çabalarından kaynaklanmış olabileceği düşünülürken, ABD’nin Çin’in Müslüman Uygur Türklerine karşı insan hakları ihlallerini en fazla dile ülkelerden biri olduğu biliniyor.

Trump başkanlığı sırasında sadece temmuz ayında dini zulme uğramış bir grubu Beyaz Saray’da ağırladığı sırada Sincan’daki duruma değinmişti.

Trump yönetiminin Çinli yetkililere Sincan’daki zulmden dolayı, Küresel Magnitsky Yasası kapsamında yaptırım uygulamasının, ticaret müzakerelerindeki ilerlemenin tehlikeye girmesinden endişesi nedeniyle bugüne kadar mümkün olmadı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump (Sağdan 2.), BM’deki “Dini Özgürlüklerin Korunması için Küresel Çağrı” toplantısına katıldı. (Fotoğraflar: Turkish Journal)

İklim Zirvesi’ne Greta’nın kızgın ülsupki konuşması damgasını vurdu

Başkan Trump bir süreliğine uğrayarak sürpriz yaptığı İklim Zirvesi’nde BM Genel Sekreteri Guterres’in “Bu bir iklim konuşma zirvesi değil. Yeterince konuştuk. . . . Bu bir iklim eylemi zirvesi” ifadeleri öne çıkarken, Atlas Okyanusunu çevre dostu yelkenliyle aşarak zirveye gelen 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’in kızgın bir üslupta yaptığı konuşmasında “Hepsi yanlış, burada olmamalıyım. Okyanusun karşısındaki okula geri dönmeliyim. . . . Bu ne cüret?” sözleri dikkat çekti.

Aralarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve New Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olduğu 60 civarında ülke liderinin katıldığı zirvede Papa Francis videodan “Devletlerin yaptığı taahhütlerin hala çok zayıf olduğunu görebiliyoruz. Nitekim hala hedeflerine ulaşmaktan uzaklar” ifadelerini kullandığı bir kişisel mesaj okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede Türkiye’nin İklim Değişimi inisiyatifi olarak “Yenilenebilir enerjinin yüzde 30’unu üretmek, Türkiye genelinde 4 milyardan fazla ağaç dikilmesi, Demiryollarının kullanımını yüzde 5-10 artırmak, Bisiklet rotalarını genişletme” çabalarına değindi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>