Pompeo’dan Uygur Türklerini Çin’e geri vermeme konusunda direnme çağrısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Asya ülkelerinin Türk kökenli Müslüman Uygurları azınlıkları baskı altında tutan Çin’e gönderilmesi talep etmelerini reddetmeleri gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Pompeo, her yıl BM Genel Kurulun yeni dönem çalışmaları sırasında düzenlenen zirve çerçevesinde, C5 diye adlandırılan Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Pompeo toplantıda yaptığı konuşmada, Pekin’in Batı Çin’de Uygur Müslümanlarının tutuklanmasının, Çin’in iddia ettiği gibi terörizmle ilgisi olmadığını, ancak azınlık kültürlerini ve dinlerini “silme” denemesi olduğunu belirtti.

Tüm ülkelerin Çin’den gelen, Şincan eyaletindeki şiddetten kaçan Uygurların Çin’e geri gönderilmesi taleplerine “direnmesinin” önemli olduğunu belirttiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

‘Terörizm konusunda, Çin’in Sincan’daki baskıcı kampanyasının terörizm ile ilgili olmadığını açıkça belirtmek istiyorum. Bu Çin’in kendi vatandaşlarının Müslüman inancını ve kültürünü silme girişimiyle ilgili. Tüm ülkeleri Çin’in Uygurları ülkesine geri gönderme taleplerine direnmeye çağırıyoruz.”

Çin, gözaltı yerlerinin eğitim ve beceri geliştirmeye yönelik “mesleki” merkezler olduğunu ileri sürüyor.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.