ABD’den İklim Zirvesi’ne en “düşük seviye”de katılım

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD, 23 Eylül Pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda liderler düzeyinde yapılacak İklim Değişimi Zirvesi’ne en düşük düzeyde temsil edilecek.

İklim Değişimine “büyük bir aldatmaca” (şaka) diyen ABD Başkanı Donald Trump BM İklim Zirvesi’ne katılım için New York’a, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muavinlerinden birini gönderdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 23 Eylül Pazartesi günü BM Genel Kurulu’nda liderler düzeyinde düzenlediği BM İklim Değişimi zirvesinde ABD’yi, Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Çevre ve Bilimsel Çalışmalar Bürosu Müsteşar Yardımcısı Muavini Marcia Bernicat temsil edecek.

Genel Sekreter Guterres’in açılışını yapacağı ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başta olmak üzere 60 ülke liderinin katıldığı İklim Zirvesi’ne yapıldığı sırada, Başkan Trump BM’deki Dini Özgürlükler konusunda düzenlenen toplantıda bir konuşma yapacak.

Eski Başkan Barack Obama döneminde ülkesinin imzaladığı 2015 Paris Anlaşması’ndan ABD’nin imzasını çeken Başkan Trump, BM Genel Kurulu’nda bir gün sonra başlayacak üst düzey toplantılarda BM Genel Kurul kürsüsünden liderlere hitap edecek.


Leave a Reply

Your email address will not be published.