ABD’nin yeni BM Daimi Temsilcisi Craft, görevine iddialı başladı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e güven mektubunu sunarak görevine başlayan ABD’nin yeni BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM’ye “Amerika’nın demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına ve mümkün olduğunda çatışmalara barışçıl çözüm konusundaki taahhüdünün bir sesi olarak” geldiğini bildirdi.

Büyükelçi Nikki Haley’in ABD’nin BM Daimi Temsilciliği görevinden istifa etmesinden sonra yaklaşık 8 ay boş kalan koltuğa, BM Genel Sekreteri Guterres’e güven mektubunu bugün sunan ABD’nin eski Kanada Büyükelçisi Kelly Craft oturdu.

Büyükelçi Craft, Guterres’e güven mektubunu sunmasının ardından yaptığı açıklamada, görevine başlamasından dolayı mutluluğunu dile getirirken, BM’de üye ülkelerle daha güvenli ve müreffeh bir dünya için ortaklaşa çalışarak iddialı bir gündem beklediğini ifade etti.

Büyükelçi Craft, daha sonra BM medyasına yaptığı açıklamasında ise, BM’ye, “Amerika’nın demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına ve mümkün olduğunda çatışmalara barışçıl çözüm konusundaki taahhüdünün bir sesi olarak” geldiğini ifade etti.

Açıklamasında, ”İnsani krizler ve jeopolitik zorluklarla dolu bir dünyada Amerika’nın güçlü liderliği son derece kritik ve bunu sağlama konusunda kararlıyım” diyen Craft, Amerikan değerleri ve çıkarlarını koruyacağını, ABD’nin müttefiklerinin yanında olacağını ifade etti.

Büyükelçi Craft, “Dostlarımız ve müttefiklerimizin yanında olacağım, fakir ve zayıf olanı savunacağım.” dedi.

Büyükelçi Craft, görevine başladığı ilk günde, BM Güvenlik Konseyi’nin BM Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) görev süresinin uzatılması kararının oylanacağı toplantıya katıldı.

Kelly toplantı öncesi BM’de ABD’nin en büyük rakibi, Çin ile birlikte Doğu bloğunu oluşturan ve ABD’nin desteklediği bir çok karar tasarısında “veto hakkı”nı çekinmeden kullanan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ile ayak üstü sohbet etti.

Başkan Trump tarafından bu göreve aday gösterilen Craft, Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada 34 “hayır” oyuna karşı 56 “evet” oyu alarak BM Daimi Temsilcisi olmaya hak kazandı.

Başkan Trump’ın, önceki Ekim 2018’de istifa edeceğini açıklayan ve yıl sonunda görevinin bırakan Büyükelçi Haley’in ardından bu göreve, Dışişleri Bakanlığı eski Sözcüsü Heather Nauert’i aday göstermesine rağmen, Nauert ailevi nedenlerle adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Yaklaşık 8 aydır boş bulunan BM Daimi Temsilciliğinde, ABD’yi Trump tarafından Mısır’a ABD Büyükelçisi olarak aday gösterilen Jonathan Cohen yürütüyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.