Atlantik’i yelkenliyle aşan İsveçli iklim aktivisti küçük Greta New York’ta

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çevre dostu yelkenlisiyle BM’nin İklim Zirvesi için yola çıkan ve 14 günde Atlantik Okyanusunu aşan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, New York’ta çoğunluğu genç iklim aktivistleri ve Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ni sembolize eden 17 ayrı küçük bot tarafından karşılandı.

Genç aktivist Greta, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından davet edildiği BM İklim Zirvesi’ne uçakla gelmek yerine, sıfır karbondioksit salınımılı, güneş panelleriyle elektrik üreten Monoko Prensi Albert’e ait özel yapım bir yelkenliyle, usta yelkenciler eşliğinde 14 günde New York’a ulaştı.

Yolculuğuyla ilgili ilk açıklamalarında, “Zemin hala benim için titriyor. Yolculuk çok şaşırtıcı derecede iyiydi. Deniz tutulması hiç hissetmedim“ ifadelerini kullanan genç aktivist Thunberg’a yolculuğu sırasında, eşlik edenler arasında, babası Svante ile birlikte, belgesel film yapımcısı Nathan Grossman ve yelkenli yatın yarış takımı kaptanı Pierre Casiraghi de eşlik etti.

Greta Thunberg’in botu, New York’ta Özgürlük Heykeli açıklarına ulaştığında, BM’nin, her biri 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin sembolize eden ve 17 ayrı küçük yelkenli tarafından karşılandı. Yüzlerce genç iklim aktivisti de Thunberg’in karaya çıktığı marinada attıkları çevreci slogan ve taşıdıkları dövizlerle küçük ve yürükeli aktiviste ‘hoş geldin” dediler.

Thunberg’in yelkenlisi 14 Ağustos’ta İngiltere’nin güneyindeki Plymouth kentinden Atlantik Okyanusu’na açılmıştı.

New York’ta karaya çıktığı marinada basın toplantısı düzenleyen İsveçli aktivist Thunberg, iklim değişikliğiyle mücadelede birlikte harekete geçilmesi gerektiğini, aksi takdirde çok geç olabileceği uyarısında bulundu.

Thunberg, basın toplantıdaki açıklamasında, iklim değişikliğine neden olan kendisinden önceki nesillere seslenerek, “Bize normal çocuklar gibi olmamızı söylemesinler, çünkü bu krizi onlar yarattı, bizler de temizlemeye çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Basın toplantısında, ABD’nin Başkan Barack Obama döneminde imzaladığı Paris İklim Anlaşması’ndan imzasını çeken Başkan Donald Trump’a mesajı sorulan Thunberg şunları kaydetti:

“Bana herkes Donald Trump’ı soruyor. Ona mesajım bilime kulak vermesi ama görüldüğü üzere bunu yapmıyor. Onu iklim krizi konusunda kimse ikna edemediyse neden benim yapabileceğimi düşünüyorsunuz? Özel biri değilim, herkesi ikna edemem ama bildiğimi yapmaya devam edeceğim.”

Thunberg ve kendisiyle birlikte Atlantik Okyanusunu aşan ekip, basın toplantısının ardından New York metrosuyla kalacakları otele geçtiler.

Genç iklim aktivistlerinin BM karşısında eylemine katılacak

Küçük Thunberg, New York’ta 23 Eylül’de başlayacak BM İklim Zirvesi’nden önce, genç aktivistlerin 30 Ağustos’ta BM karşısında düzenleyeceği protesto eylemine katılacak ve 20 Eylül’deki İklim Yürüyüşü’nde yer alacak.

Thunberg Şili’nin Santiago şehrinde yapılacak iklim zirvesine de katılmayı planladığını bildirdi.

Fotoğraflar: Copyrights Turkish Journal
, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.